ārstn. vai hig. procedūras, kuru laikā ķermenis pilnīgi vai daļēji tiek iegremdēts ūdenī vai kādā citā vidē.

Pēc vides veida izšķir ūdens, dūņu (↑ dūņu dziedniecība), gaisa (↑ aeroterapija). smilšu peldes u.c. Hig. nolūkā izmanto saldūdens PELDES (t 35—38°) ne ilgāk par 30 min. Ārstn. peldēs plaši lieto dabiskos ārstn. minerālūdeņus, dažādus ūdenī šķīstošus ekstraktus (piem., skuju ekstraktu), ķīm. vielas (organiskas un neorganiskas), kā arī gāzes, ar kurām piesātina ūdeni; dažkārt izmanto arī stiprus ādas kairinātājus, piem., sinepes, skudruspirtu, terpentīnu, etiķi. PELDES iedarbība atkarīga no ūdens masas spiediena, , ķīm. sastāva, procedūras veida un ilguma, kā arī no apkārtējās vides.

Izšķir aukstas, vēsas, remdenas jeb indiferentas, siltas un karstas PELDES (↑ ūdensdziedniecība). Pēc ilguma PELDES iedala īslaicīgās (1—5- min.), parasta ilguma (10—15 min.) un ilgākās (30 min.—1 st.) peldēs.

Sāls PELDES izmanto dabā sastopamos ārstn. minerālūdeņus, kas satur nātrija hlorīdu, pie šās grupas pieder arī jūras ūdens PELDES gan atklātā ūdenstilpē, gan telpās. Mājas apstākļos sāls PELDES gatavo, parastajā ūdenī izšķīdinot vārāmo sāli (20— 30 g uz 1 I ūdens). PELDES ilgums 10 min., ūdens t 34°. Izmanto kustību aparāta (locītavu, kaulu, muskuļu), nervu sistēmas, asinsrites sistēmas slimību ārstēšanā.

Sodas (nātrija hidrokarbonāta) PELDES labi paplašina ādas poras, līdz ar to uzlabo ādas elpošanu un dažādu vielmaiņas produktu izdalīšanos caur ādu; tās gatavo, parastajam ūdenim pievienojot 0,5—1 kg dzeramās sodas vienai PELDES; ūdens 34°, PELDES ilgums 10 min. Parasti lieto vietējas sodas PELDES; tās izmanto dažu ādas slimību ārstēšanā.

Joda un broma PELDES lieto dabiskos joda un broma minerālūdeņus. Mākslīgi šādas PELDES gatavo, vienā 1 ūdens izšķīdinot 100 g nātrija jodīda un 250 g kālija bromīda; vienai PELDES izlieto 100 ml šāda šķīduma. PELDES var pievienot arī 2 kg vārāmā sāls. Ūdens t 35—36°, PELDES ilgums 10— 15 min., ārstēšanas kursā 10—20 PELDES. Izmanto sirds un asinsvadu, locītavu, nervu sistēmas u.c. slimību ārstēšanā.

Īpašas PELDES iegūst, izmantojot sārņus, kas rodas metalurģiskās rūpnīcās metālu iegūšanas procesā. Sārņus izšķīdinot ūdenī, tas bagātinās ar dažādām minerālvielām. Iegūto minerālūdeni izmanto vietējās rūpnīcu ārstn. iestādēs locītavu un nervu sistēmas slimību ārstēšanā; ūdens 35-36°, PELDES ilgums 10—15 min.

Sinepju PELDES gatavošanai izlieto 100—200 g sinepju pulvera; ūdens 37-38°, PELDES ilgums 10 min. Vispārējas sinepju PELDES laikā vannu pārsedz ar palagu, lai pasargātu acis un augšējos elpošanas ceļus no kairinošās sinepju izgarojumu iedarbības. Pēc PELDES jānoskalojas ar siltu ūdeni, silti jāsasedzas un 30—60 min. jāatpūšas. Lieto plaušu karsoņa, bronhīta, augšējo elpošanas ceļu iekaisumu gadījumā; stenokardijas un bronhiālās astmas lēkmju laikā lieto vietējas PELDES vienlaikus rokām un kājām; ūdens 37—38°, PELDES ilgums 10 min. Vecākiem cilv. var izdarīt tikai kāju PELDES; ūdens sākuma 37—38°, kājas tur ūdenī, kamēr tas atdziest.

Terpentīna PELDES gatavošanas receptes ir dažādas, piem., 0,8 g salicilskābes un 30 g ziepju pulvera maisījumam uzlej 1 l verdoša ūdens, pielej 0,5 1 terpentīna un 100 ml etilspirta; vienai PELDES izlieto 25— 70 ml maisījuma; ūdens 34—37°, PELDES ilgums 8—15 min. Šīs PELDES ir ādu kairinošas procedūras, tās izmanto dažādu ādas, locītavu, perifēriskās nervu sistēmas, arī dažu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā.

Kviešu vai mandeļu kliju PELDES mīkstina ādu, samazina niezi, piem., bērniem, eksudatīvās diatēzes gadījumā. Klijas (300—1000 g vienai PELDES) ieber drēbes maisiņā, iegremde PELDES sagatavotā ūdenī; maisiņu spaidot, tā saturu izšķīdina ūdenī. Ūdens 36—37°, PELDES ilgums 10—20 min. Ādu mīkstinošas ir arī kviešu vai kartupeļu cietes PELDES — 100 g cietes izšķīdina nelielā daudzumā vēsa ūdens un pievieno PELDES ūdenim, kura ir 36—37; PELDES ilgums 10—20 min.

Ārstn. augu ekstraktu (izvilkumu) PELDES var izmantot ļoti daudzus augus (kumelītes, piparmētras, salvijas u.c), koku un krūmu mizās, pumpurus, lakstus; ekstraktu gatavo no svaigiem vai kaltētiem augiem un to daļām. Ārstn. augu PELDES var būt vispārējas un vietējas; ūdens 34—36°, PELDES ilgums 10—15 min.
Gatavojot skuju ekstrakta PELDES, parastajam ūdenim vai kādam dabiskam minerālūdenim pievieno 100 ml skuju ekstrakta vai 50 g skuju pulvera vai tablešu; ūdens t 34— 37°, PELDES ilgums 10—15 min. Ārstēšanās kursa laikā ūdens pakāpeniski pazemina (līdz 28°), attiecīgi palielinot PELDES ilgumu (līdz 30 min.). PELDES nomierina nervu sistēmu.
Salviju peldei 100 g izkaltētu salviju aplej ar ūdeni, vāra 60—80 min., šķidrumu pēc 24 st. filtrē un pievieno PELDES _ūdeni (vispārējai vai vietējai PELDES ). Ūdens 35—36°, PELDES ilgums 10—15 min. Lieto par vieglu pretsāpju līdz. locītavu vai perifēriskās nervu sistēmas slimību gadījumā.

Liela nozīme ir PELDES, kurās izmanto ūdenī izšķīdušas gāzveida vielas (ogļskābā gāze, slāpeklis, skābeklis, sērūdeņradis u.c). Šīm PELDES izteikta ķīm. iedarbība. Procedūras laikā gāzveida viela nokļūst organismā caur ādu un augšējiem elpošanas ceļiem. Gāzveida vielu PELDES paplašina ādas asinsvadus, asinis pārvietojas no iekšējiem orgāniem ādā, pastiprinās vielmaiņa utt.

Ogļskābās gāzes PELDES iedarbojas atbilstoši ogļskābās gāzes koncentrācijai ūdenī; tā savukārt atkarīga no ūdens . zemākā ūdens iespējama lielāka ogļskābās gāzes koncentrācija. Ogļskābās gāzes PELDES t ārstēšanas sākumā parasti ir 35°; ārstēšanas gaitā tā pazemināma līdz 32°; procedūras ilgums 5—15 min. Ogļskābā gāze uzsūcas organismā caur ādu un augšējiem elpošanas ceļiem, atsevišķos gadījumos var rasties reibonis, tāpēc ieteicams vannu apsegt, lai ogļskābā gāze neizplatītos apkārtējā gaisā.
Dabiskos ogļskābās gāzes minerālūdeņus plaši izmanto kūrortos (Kislovodska, Arzni, Darasuna, Šivanda, Smakovka u.c); PELDES gatavo arī mākslīgi, piesātinot parasto ūdeni vai kādu dabisku minerālūdeni ar ogļskābo gāzi (no balona ar speciālu iekārtu). Ogļskābās gāzes PELDES laikā ķermeni pārklāj gāzes pūslīši, rodas ādas hiperemija. Ogļskābās gāzes PELDES izmanto sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā. Ogļskābās gāzes PELDES nav ieteicamas, ja ir sirds mazspēja. PELDES var palielināt uzbudināmību un radīt miega traucējumus.

Slāpekļa PELDES izmanto dabiskos siltos minerālūdeņus (Naļčikas, Belokurihas, Chaltubas u.c); PELDES gatavo arī mākslīgi, piesātinot parasto ūdeni ar slāpekli. Ūdens 35—36°, PELDES ilgums 15 min. Ieteicamas sirds un asinsvadu, perifēriskās nervu sistēmas slimību, neirožu u.c. ārstēšanā. Skābekļa PELDES izmanto skābekli, ko ielaiž ūdenī. Ūdens 34—36°, PELDES ilgums 10—25 min. Tā iedarbojas gandrīz tāpat kā ogļskābās gāzes PELDES, tikai vājāk; gāzes pūslīši skābekļa PELDES mazāki, ādas hiperemija mazāk izteikta. Siltuma efekts skābekļa PELDES lielāks nekā tās pašas parastā ūdens PELDES. Iedarbojas arī ieelpotais skābeklis, kas izdalās no ūdens. Ieteicamas sirds un asinsvadu, nervu sistēmas slimību ārstēšanā.

Sērūdeņraža PELDES izmanto dabiskos sērūdeņraža minerālūdeņus, kas atšķiras pēc sērūdeņraža koncentrācijas, kā arī neorganisko un organisko vielu sastāva. PELDES var gatavot arī mākslīgi, pieliekot ūdenim dažādas ķīm. vielas, kurām reaģējot izdalās sērūdeņradis. Ūdens 35— 37°, PELDES ilgums 8—15 min. Paplašinot perifēriskos asinsvadus un uzlabojot asinsriti, sērūdeņraža PELDES labvēlīgi ietekmē asinsrites sistēmu, mazina iekaisumu, sāpes, labvēlīgi ietekmē ādas funkcijas utt., tāpēc tās lieto ļoti plaši — sirds un asinsvadu, nervu sistēmas, locītavu, ginekoloģisko, kā arī ādas slimību ārstēšanā.

«Pērļu» PELDES pamatā ir daudzu gaisa burbuļu radīts viegls mehānisks ķermeņa kairinājums. Gaisa burbuļu lielo skaitu ūdenī iegūst, zem spiediena laižot gaisu pa daudzām sīkcaurumotām caurulēm, kas novietotas vannas dibenā koka režģī; ūdens t 35—36°, PELDES ilgums 10— 15 min. Burbuļojošais ūdens veic vieglu masāžu, kas rada patīkamu sajūtu. PELDES ieteicams, ārstējot sirds un asinsvadu slimības, funkcionālus nervu sistēmas traucējumus.

Putu PELDES cilv. ķermenis saskaras ne tik daudz ar ūdeni, cik ar putām. Lai šādu PELDES sagatavotu, vannā ielej ūdeni 10—15 cm augstumā ( 40 — 45°), pievieno ziepju skaidiņas un ar speciālu maisītāju, kas piestiprināts pie vannas malas, puto iegūto šķīdumu, kamēr vanna pilna ar putām. Var arī zem spiediena laist caur ziepju šķīdumu ogļskābo gāzi vai gaisu (kā «pērļu» PELDES); tādā veidā iegūst ogļskābās gāzes putu vai gaisa un putu PELDES. Ūdens 37°, PELDES ilgums 10—15 min. Putu PELDES ieteicamas sirds un asinsvadu, nervu sistēmas slimību ārstēšanā, ja parastās PELDES hidrostatiskā spiediena dēļ nav piemērotas.

Radona PELDES izmanto dabiskos ārstn. radona ūdeņus vai parastajam ūdenim pievieno speciālā laboratorijā sagatavotu radonu ar aprēķinu 0,65—2,6 Bq uz 1 l ūdens; 35—-36°, PELDES ilgums 10—15 min. Šādu PELDES laikā cilv. organismā radioaktīvās vielas iekļūst divējādi — kā radons un kā tā sabrukšanas produkti. Radona PELDES cilv. izmanto tikai nelielu ūdenī atrodošos radioaktīvo vielu daļu: organismā iekļūst mazāk nekā 1% PELDES ūdenī esošā radona, un uz ādas nosēžas apm. 2% radona sabrukšanas produktu. Uzsūcoties caur ādu, radons ar asinīm izplatās visā organismā, bet izdalās caur plaušām un ādu. PELDES laikā radons organismā uzkrājas un pēc tam 2—3 st. laikā izdalās. Radona iedarbība atkarīga no organisma individuālajām īpatnībām un ādas caurlaidības (sievietēm un jaunākiem cilv. tā lielāka nekā vīriešiem un vecākiem cilv.). PELDES laikā āda kļūst bāla. Radona PELDES labvēlīgi ietekmē asinsrites sistēmu, vielmaiņu, mazina iekaisumu un sāpes. Tās izmanto sirds un asinsvadu sistēmas, locītavu, perifēriskās nervu sistēmas, vielmaiņas (aptaukošanās, podagra). ginekoloģisko un ādas slimību ārstēšanā.

Odens PELDES ar pakāpeniski pieaugošu ir vietējas. Slimnieks sēž, iegremdējis ūdenī vienu vai abas rokas līdz elkonim vai arī kājas. . Sākumā ūdens ir 37°, 8—10 min. laikā to paaugstina līdz 42—47°; šādā t procedūra ilgst 10—15 min. Lieto sirds un asinsvadu, nervu sistēmas, ginekoloģisko slimību ārstēšanā.

Bērniem mājas apstākļos izmanto dažādas dziednieciskās PELDES.
Augu ekstraktu PELDES lieto ādas slimību, eksudatīvās diatēzes ārstēšanā.
Karstās PELDES izmanto elpošanas orgānu slimību ārstēšanā; t sākumā 36—37°, pakāpeniski to paaugstina līdz 38—40°, PELDES ilgums 5—8 min.
Sinepju PELDES lieto elpošanas orgānu slimību ārstēšanā; 50 g sinepju pulvera iejauc spainī ūdens, izkāš un pievieno PELDES ūdenim; ūdens 37—38°, PELDES ilgums 1—3 min. Pēc PELDES bērnu noskalo siltā ūdenī un sasedz. Sinepju PELDES ir arī vietējas, piem., kājām.
Sāls PELDES lieto rahīta ārstēšanā, pazemināta muskuļu tonusa gadījumā; spainim ūdens pievieno 100 g sāls, procedūras atkārto katru otro dienu, pavisam 15—20 PELDES; ūdens 36—37°, PELDES ilgums 3—10 min. Peldes, kurām pievienots kālija permanganāta šķīdums, izmanto izsitumu un piodermiju ārstēšanā, tās dezinficē un sausina ādu; ūdenī pakāpeniski lej 5% kālija permanganāta šķīdumu, līdz ūdens kļūst sārts.
Sodas un cietes PELDES lieto sausās ekzēmas, dermatītu, nātrenes ārstēšanā; spainī ūdens izšķīdina 1 ēd. k. sodas; cietes PELDES nepieciešams 100 g cietes (uz visu PELDES), iepriekš to iejaucot vēsā ūdenī; ūdens 36—37°, PELDES ilgums 8—10 min.
Kaskādes PELDES izmanto upes ūdeni. Nelielā upē, uzceļot aizsprostu, izveido apm. 2 m augstu ūdenskritumu (piem., Druskininku kūrortā). Pakļaujot cilv. organismu ūdens meh. un termiskai iedarbībai kaskādes PELDES to atdzesē un norūda. Ārstn. efektu papildina ūdenskrituma radītie negatīvie joni gaisā. PELDES ieteicamas vielmaiņas traucējumu (aptaukošanās), zarnu atonijas, neirožu u.c. slimību ārstēšanā.
PELDES var būt kombinētas, piem., ar masāžu (zemūdens masāža). zarnu skalošanu (↑ subakvālās peldes).
  • Komentāri: 1 no 1
2012-07-25 11:38:02

normunds

kura aptieka vai kur var iegadaties joda broma skidumu peldem

Pievienot komentāru