ŪDENSDZIEDNIECĪBA
hidroterapija


dažādas ūdens arēja lietošana ārstn-ā un profilaksē; viens no vecākajiem ārstn. paņēmieniem.

Izšķir vietējās (piem., aplaistīšanās, noberzēšanās, ietinami, kompreses) un vispārējās ūdens procedūras (piem., duša, pelde, peldēšanās). Brīvdabas ŪDENSDZIEDNIECĪBA fiziol. iedarbība sākas ar ūdens radīto ādas kairinājumu, kas izraisa sarežģītu asinsrites un nervu sistēmas reakciju un pārmaiņas visā organismā, piem., muskuļaudi atbild ar saraušanos vai atslābumu, nervu sistēma — ar pastiprinātu vai pavājinātu ierosināmību, dziedzeri — ar palielinātu vai samazinātu sekrēta izdalīšanos, asinsrites sistēma — ar asinsvadu sašaurināšanos vai paplašināšanos utt.

Visjutīgākie pret kairinātāju ir slimi audi, kas uz ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūru reaģē sevišķi spēcīgi. ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras iedarbojas termiski, mehāniski un ķīmiski. Spēcīgākais un svarīgākais ir termiskais kairinājums; tas izskaidrojams gk. ar ūdens lielo siltumvadītspēju (daudz lielāka nekā gaisam). Izšķir aukstas ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras ( zem 20°), vēsas (25—32°), remdenas jeb indiferentas (34—36°), siltas (37—-39°) un karstas ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras (40° un vairāk), Lielāko efektu dod tādas ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras, kuru augstāka vai zemāka par ķermeņa pastāvīgo , turklāt iedarbības efekts ir lielāks, ja atšķirība ir lielāka. Aukstuma un siltuma iedarbība uz organismu būtiski atšķiras.

Auksto un vēso procedūru pirmajā fāzē (pirmajās min.) ādas asinsvadi sašaurinās, organisma siltumatdeve samazinās un siltums uzkrājas organismā. ādas asinsvadu sašaurināšanās palielina asinsrites pretestību perifērijā, nedaudz ceļas asinsspiediens un paātrinās sirdsdarbība. ādas kairinājums tonizē nervu sistēmu. Rodas aukstuma sajūta, āda kļūst bāla, vēsa. Tam seko aukstuma kairinājuma reakcijas otrā fāze, kad sašaurinātie asinsvadi paplašinās, asinsvadu sienas tonuss samazinās. Ada kļūst sārta un silta, slimniekam ir patīkama siltuma, mundruma, svaiguma sajūta. Trešajā fāzē siltumatdeve pastiprinās; to kompensē vielmaiņas pastiprināšanās un siltuma producēšanās.
vielmaiņas pastiprināšanās izraisa lielu skābekļa patēriņu, kā arī asinsrites un elpošanas sistēmas funkciju pastiprināšanos (padziļinās un pastiprinās elpošana). ādas asinsvadu paplašināšanās rada nelielu pulsa palēnināšanos un asinsspiediena pazemināšanos.
Aukstuma iedarbībai turpinoties, asinsvadi zaudē tonusu un paplašinās, asinsrite palēninās, āda kļūst zilgana, vēsa. Patīkamo vispārējo siltuma sajūtu nomaina aukstuma sajūta (otrreizēja) un drebuļi, mundrumu — nogurums, vājums, nervozitāte, uzbudināmība. Tas liecina, ka procedūra ir nepareizi dozēta, neatbilst organisma reaktivitātei.

Atkārtoti pakļauts aukstu procedūru iedarbībai, organisms pamazām pierod pie noteikta stipruma kairinājuma un reaģē mazāk — uz to balstās ūdensdziedniecības izmantošana norūdīšanās procedūrās. Siltas vispārējas ūdens procedūras (37—39°) pamazām sasilda ķermeni, paplašinās ādas un arī dziļāko ķermeņa daļu asinsvadi, pazeminās asinsspiediens, nedaudz paātrinās pulss, samazinās nervu sistēmas tonuss, atslābst muskulatūra, samazinās gremošanas dziedzeru darbība, palielinās urīna izdalīšanās; procedūras iedarbojas nomierinoši, uzlabojas miegs.

Karsta ūdens procedūrās (40° un vairāk) ķermenis stipri sasilst, no liekā siltuma organisms cenšas atbrīvoties, tāpēc paplašinās ādas asinsvadi. Ja šāda procedūra ir vispārēja, t.i., iedarbojas uz visu ķermeni, siltumatdeve nevar notikt, jo viss ķermenis apņemts ar ūdeni, kam augstāka. Lai ķermeņa t° izlīdzinātos, bagātīgi izdalās sviedri — organisms aizsargājas pret pārkāršanu. Pastāvot šādai spēcīgai siltuma iedarbībai, paātrinās sirdsdarbība, paaugstinās asinsspiediens, rodas uzbudinājums. Ilgstošas karstas ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras nelabvēlīgi ietekmē asinsrites un nervu sistēmu. Ļoti īslaicīgas karsta ūdens procedūras (1—2 min.) Austrumu tautas karstā laikā lieto uzmundrināšanai, atsvaidzināšanai.

ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras meh. kairinājumu rada ūdens masas spiediens uz ķermeni (peldē, arī brīvdabas un baseina peldē) un ūdens kustība (duša, peldēšanās upē, jūras viļņos). ūdens ir daudz smagāks par gaisu, un tā spiediens peldes laikā uz kājām, vēderu, krūšu dobumu maina asinsrites apstākļus ādā un iekšējos orgānos — ādas vēnas un vēdera dobuma orgānu asinsvadi tiek saspiesti, asinis no tiem atplūst, palielinās asins pieplūde sirdij un plaušām. Ārējais spiediens un asins pieplūde apgrūtina ieelpu, bet atvieglo izelpu. ūdens kustības meh. spiediens paplašina ādas asinsvadus, pēc tam rodas attiecīgas pārmaiņas dziļākos audos un orgānos. Dažkārt meh. kairinājumu pastiprina ar papildu paņēmieniem (slimnieka noberzēšana; tādu ierīču lietošana, kas ūdeni novirza uz ārstējamo vietu ar noteiktu, precīzi regulējamu spiedienu, t.i., med. dušas, zemūdens dušas u.c).

ŪDENSDZIEDNIECĪBA ķīm. kairinājums parastā ūdens (saldūdens) procedūrās ir minimāls; vairāk tas izteikts, ja lieto jūras ūdeni, kas satur 0,1—5% dažādu sāļu, tāpat tad, ja atbilstoši ārstēšanas nolūkam ūdenimādas kairinātāju pievieno vārāmo sāli, sinepes, augu ekstraktus u.c. Liels ķīm. kairinājums ir arī minerālūdeņu procedūrās, jo minerālūdeņi satur ogļskābo gāzi, sērūdeņradi, radonu (↑ balneoloģija; balneoterapija); ķīm. vielas daļēji uzsūcas arī caur ādu vai gļotādu. ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras iedarbības efektu rada atsevišķo faktoru izraisīto pārmaiņu summa; atsevišķie faktori cits cita ietekmi pastiprina, piem., aukstuma iedarbību pastiprina meh. faktors. Katrā ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūrā bez saskares ar ūdeni zināma nozīme ir arī apkārtējo apstākļu ietekmei uz cns, piem., labi iekārtotas procedūru telpas, skaista daba u.c.

ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras plaši lieto organisma norūdīšanai; tās izmanto arī daudzu akūtu un hron. slimību ārstēšanā. Aukstās ŪDENSDZIEDNIECĪBA procedūras lieto asinsrites un nervu sistēmas slimību gadījumā, lai kairinātu nervu sistēmu, uzlabotu vielmaiņu un palielinātu organisma pretestību nelabvēlīgu ārējo faktoru iedarbībai; remdena ūdens procedūras — dažu asinsrites traucējumu, pastiprinātas uzbudināmības gadījumā; siltās procedūras lieto gk. hron. iekaisumu ārstēšanā. Par konkrētas procedūras izvēli katrā gadījumā jākonsultējas ar ārstu.
  • Komentāri: 1 no 1
2015-11-06 16:53:07

Dagne

Wow....ļoti aprakstoši. Mazliet par daudz linku gan...uz viesiem tak nav reāli uzspiest un iziet to lapu saturam cauri. Bet nu - uzzināju vismaz šo to jaunu. :)

http://nofrete.lv/pretcelulita-masaza

Pievienot komentāru