ASTMA
ASTMA, bronhiāla
Latīņu val.: asthma bronchia-leGrieķu val.: asthma bronchos
Skaidrojums: gr, asthma aizdusa, bronchos elpvads
-
Starptautiskā slimību klasifikācija (ssk10)
Kods: J45
Klasifikātorā:- Elpošanas sistēmas slimības J00-J99
- Hroniskas dziļāko elpceļu slimības J40-J47
- Astma J45
- Pārsvarā alerģiska astma J45.0
- Nealerģiska astma J45.1
- Jaukta tipa astma J45.8
- Neprecizēta astma J45.9
- Hroniskas dziļāko elpceļu slimības J40-J47
- Elpošanas sistēmas slimības J00-J99
-
Avots
Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.
bronhiālo ASTMA ierosina dažādi infekciozas un neinfekciozas dabas alergēni. 80—90% gadījumu konstatē infekciozus faktorus — dažādas baktērijas, vīrusus, patogēnās sēnes, helmintus un vienšūņus. Vislielākā nozīme ir hroniskiem inf. perēkļiem bojātos zobos, mandelēs, deguna blakusdobumos, bronhos, plaušās, žultsvados, zarnās, priekšdziedzerī un citur.
Neinfekciozie bronhiālās ASTMA izraisītāji var būt ļoti dažādi: ziedputekšņi (sevišķi timotiņa un auzenes); uztura alergēni, ko satur vēži, zemenes, tomāti, apelsīni, citroni, zivis, olas, liesa gaļa, svaigs piens, kviešu maize, vīns, alus, konjaks, kafija, tēja, kakao, medus, šokolāde, rieksti, soja; sadzīves alergēni (mājas putekļi u.c.); epidermālie alergēni (dažādu dzīvn. spalvas); medikamentozie alergēni.
Bronhiālās ASTMA attīstību var veicināt slikti klimatiskie apstākļi (mitrums, aukstums, vējš), nervu sistēmas novājināšanās, kā arī iedzimta nosliece. Alergēniem atkārtoti nokļūstot organismā, rodas pastiprināts jutīgums, kura izpausme ir bronhiālās ASTMA lēkmes.
Lēkmes visbiežāk iestājas piepeši, bet daži slimnieki jūt to tuvošanos — iepriekš sākas klepus, sāpes aiz krūšu kaula, šķaudīšana, vēdera uzpūšanās. Parasti lēkmes rodas naktī vai agri no rīta. Sevišķi apgrūtināta un pagarināta ir izelpa, dzirdami skaļi, svelpjoši trokšņi. Lēkme ilgst no dažām min. līdz 3—4 st., reizēm pat ilgāk (tādos gadījumos lēkme pārvēršas astmatiskā stāvoklī). Slimnieka seja ir pelēki bāla, pārklāta lipīgiem sviedriem, kakla vēnas pietūkušas, acu āboli nedaudz izspiedušies, to asinsvadi paplašināti, runa saraustīta, jo traucē apgrūtināta elpošana. Lēkme beidzas, pastiprināti izdaloties krēpām. Bronhiālās ASTMA komplikācijas ir plaušu emfizēma, pneimoskleroze, sirdsdarbības traucējumi.
Ārstēšana. Lēkmes likvidēšanai lieto adrenalīna, efedrīna, eifilīna, atropīna injekcijas. Vieglas lēkmes var novērst ar karstām kāju peldēm vai sinepju plāksteriem un bankām. Atkrēpošanu veicina zāļu tējas (māllēpes, vaivariņi, gaiļbiksītes, Islandes ķērpis). Tikai ar ārsta ziņu lietojama vakcīnu terapija, glikokortikoīdi (prednizolons, triamcinolons, deksametazons), plaša spektra antibiotikas. Visvairāk piemērotie kūrorti — Kislovodska, kūrorti Krimas dienvidu piekrastē, Džermuka. Bronhiālās ASTMA slimniekus LPSR ārstē Siguldas, Bīriņu un Mežciema sanatorijā.
profilakse. Jāsargājas no atkārtotiem bronhītiem vai plaušu karsoņiem, jo tie var pastiprināt organisma jutīgumu. Nedrīkst uzturēties putekļainās, piesmēķētās telpās. Ja bronhiālā ASTMA saistīta ar darba telpu gaisa piesārņotību, jāmaina darbs. Ieteicams dzīvot vietās ar sausu un siltu klimatu. Katru dienu jātrenē izelpa, tai jābūt lēnai, dziļai, jo ātra izelpa palielina bronhu sienu pretestību un tāpēc pasliktinās elpošana. Jānorādās, it sevišķi izmantojot ūdens procedūras. Aizliegts smēķēt un lietot alkoholiskus dzērienus.
Kompensējamās zāles
Nosaukums latīniski: Inkontinences l?dzek
- Kods:
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 50%
Nosaukums latīniski: Methylprednisolonum
- Kods: H02AB04
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Prednisolonum
- Kods: H02AB06
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Salbutamolum
- Kods: R03AC02
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Fenoterolum
- Kods: R03AC04
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Salmeterolum
- Kods: R03AC12
- Izrakstīšanas nosacījumi: Pacientiem ar vidēji smagu persistējošu un smagu persistējošu bronhiālo astmu.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Formoterolum
- Kods: R03AC13
- Izrakstīšanas nosacījumi: Pacientiem ar vidēji smagu persistējošu un smagu persistējošu bronhiālo astmu.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Ipratropium/Fenoterolum
- Kods: R03AK03
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Salmeterolum/Fluticasonum
- Kods: R03AK06
- Izrakstīšanas nosacījumi: Pacientiem ar vidēji smagu persistējošu un smagu persistējošu bronhiālo astmu.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Budesonidum/Formoterolum
- Kods: R03AK07
- Izrakstīšanas nosacījumi: Pacientiem ar vidēji smagu persistējošu un smagu persistējošu bronhiālo astmu.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Budesonidum
- Kods: R03BA02
- Izrakstīšanas nosacījumi: Suspensija izsmidzināšanai - bērniem līdz 2 g.v. Pulverinhalatori - pacientiem pēc 6 g.v.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Fluticasonum
- Kods: R03BA05
- Izrakstīšanas nosacījumi: 1. Bērniem līdz 6 g.v. 2. Pacientiem pēc 6 g.v. ar vidēji smagu un smagu persistējošu astmu, kuriem ar Budesonidum netiek nodrošināta astmas kontrole.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Theophyllinum
- Kods: R03DA04
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Nosaukums latīniski: Montelukastum
- Kods: R03DC03
- Izrakstīšanas nosacījumi: Tikai bērniem līdz 5 gadu vecumam vieglas, vidēji smagas un smagas persistējošas astmas gadījumā. Pieaugušiem un bērniem, kuri vecāki par 5 gadiem, vidēji smagas un smagas persistējošas astmas gadījumā (ja inhalējamo glikokortikoīdu terapijas rezultātā netiek nodrošināta sekmīga astmas kontrole): 1) ar apstiprinātu J45.0 “Pārsvarā alerģiska astma” (“Atopiska astma”, “Eksogēna astma”), 2) ar fiziskas slodzes astmu, 3) ar ”Aspirīna astmu”. Smagas persistējošas bronhiālās astmas gadījumā – pneimonologa kompetencē.
- Kompensēšanas apjoms: 75%
Agnese
Labi palidz sāls istaba
Ineta Liepniece
Astmas slimniekiem pieejama jauna bezmaksas ārstniecības programma; pacienti aicināti pieteikties!
Gaisa piesārņojums, pelējums, mājas putekļu ērcītes, tabakas dūmi un dažādi alergēni ir tikai redzamā aisberga daļa, ja tiek runāts par bronhiālās astmas cēloņiem. Astma tiek uzskatīta par nākotnes civilizācijas lielāko epidēmisko draudu, jo pieaugošā gaisa piesārņojuma rezultātā saslimšanas risks jebkuram cilvēkam, kas dzīvo pilsētā, ir ļoti augsts. Bronhiālā astma ir hroniska elpošanas sistēmas saslimšana, kas raksturojas ar ilgstošu iekaisumu un bronhu gļotādas tūsku un spazmām, kas izraisa lēkmjveida elpas trūkumu un spēcīgu klepu, kas var pāriet un simptomi var šķietami izzust, tomēr slimība ir progresējoša un bojājumi ir neatgriezeniski. Šī slimība ir ļoti izplatīta un ar to slimo gan bērni, gan pieaugušie.
Astmas ārstēšanas iespējas ir dažādas, tomēr pilnībā astmu izārstēt ir gandrīz neiespējami un ļoti grūti. Ārstēšanās nav viegla, jo slimniekiem ir jādzīvo vidē, kurā nav attiecīgais alergēns, tas nozīmē, ka šīs slimības ārstēšana veido slimnieka dzīvesveidu – nepieciešami medikamenti, aizliegts smēķēt, arī pasīvā smēķēšana rada draudus veselībai, kā arī jānodarbojas ar sportu un jānodrošina veselīgs uzturs, kā arī jāatceras izvairīties no nesteroīdiem pretiekaisuma līdzekļiem, tādiem kā aspirīns. Astmas slimniekiem pieejami arī daudz un dažādi medikamenti, tomēr nereti ārstēšanas un medikamentu izmaksas ir augstas un slimniekiem nav iespējas sev nodrošināt kvalitatīvu ārstēšanas kursu.
“Astma ir ļoti smaga slimība, kas, turpinoties masīvai dabas un gaisa piesārņošanai, varētu būt nākotnes smagākā saslimšana, jo to ir iespējams mantot no vecākiem. Mūsu klīnikai ir svarīgi visi pacienti, tomēr šoreiz vēlamies palīdzēt tieši astmas slimniekiem. Cilvēkiem pašiem ir jārūpējas un jāizmanto iespējas, ko var sniegt modernā medicīna un jaunākie zinātniskie atklājumi, tomēr nereti tas ir pārāk dārgi un cilvēki šādu aprūpi un medikamentus nevar atļauties. “Adoria” vēlas rūpēties par astmas slimniekiem un parādīt tiem, ka ir iespējams uzlabot to veselības stāvokli. Esam atraduši līdzekļus, lai palīdzētu ierobežotam skaitam slimniekiem šo ārstēšanu nodrošināt bez maksas, lai kaut mazliet palīdzētu uzlabot slimnieku komplicēto ikdienas dzīvi”, stāsta veselības centra “Adoria” vadītāja dr. Ārija Bušmane
Veselības centrs “Adoria” vēlas sniegt atbalstu astmas slimniekiem un nodrošināt bezmaksas ārstēšanu cilvēkiem, kas cieš no vidēji smagas astmas un lieto pūšamos inhalācijas līdzekļus, lai mazinātu slimības simptomus un ietekmi. Ierobežotam skaitam pacientu ārstēšanās un medikamenti tiks nodrošināti bez maksas. Visi interesenti aicināti pieteikties pie dr. Ā.Bušmanes pa tālruni 29275401, darbdienās no pl.12.00 – 15.00.
Informāciju sagatavoja: Veselības centru administrācija, Ineta Liepniece
Komentāri: 2 no 2