darba, atpūtas un uztura režīms, kas jāievēro, lai grūtniecība un dzemdības norisētu normāli.

Grūtniecības laikā sievietei obligātas regulāras pārbaudes sieviešu konsultācijā. Rūpīgi jāievēro personiskā higiēna. Grūtnieces ķermeņa ādai vienmēr jābūt tīrai, lai aizkavētu inf. ierosu iekļūšanu organismā, jo tas varētu izraisīt sarežģījumus grūtniecības gaitā. Mazgāties ieteicams dušā; ūdens nedrīkst būt pārāk karsts (ne vairāk kā 34—35°). Peldēties drīkst tikai grūtniecības pirmajā pusē.

Grūtniecei daudz jāuzturas svaigā gaisā, vēlamas regulāras pastaigas. Nepieciešama sistemātiska nodarbošanās ar fiz. kultūru (vingrojumu kompleksa paraugu), kas novērš kāju vēnu paplašināšanos un hemoroīdu rašanos, kā arī nostiprina vēdera sienas un starpenes muskuļus. Grūtniecei jāguļ vismaz 10—12 st. diennaktī (8—9 st. naktī, 1.5—2 st. dienā). Ja grūtniece jūt nogurumu, miega ilgums jāpagarina.

Līdz 32. grūtniecības ned. sieviete var strādāt ierasto darbu, ja tas nav saistīts ar apstākļiem, kas var nelabvēlīgi ietekmēt grūtniecības gaitu (smaga fiz. piepūle, kaitīgas vielas, vibrācijas, darbs naktī, nelabvēlīgs režīms). Ja darbs veselībai kaitīgs, grūtnieci uz laiku pārceļ citā darbā, saglabājot vid. izpeļņu.

Sevišķi liela nozīme ir racionālam un pilnvērtīgam uzturam. Tam jābūt dažādam, pietiekamā daudzumā, labi sagremojamam, ar nepieciešamo enerģētisko vērtību. Grūtniecei jāēd bieži (4—5 reizes dienā), bet nedaudz. Pirmajā grūtniecības pusē sievietei jāuzņem vismaz 10 000 kJ (~2500 kcal), bet otrajā pusē 12 500— 14 500 kJ (~3000—3500 kcal) diennaktī. Diennakts uzturam jāsatur 100—115 g olbv., 100—120 g tauku un vismaz 500 g ogļhidrātu; tajā jābūt arī pietiekami daudz minerālvielu (kalcija 1500 mg, fosfora 3000 mg, magnija 750—1100 mg).
Normālai grūtniecības norisei un augļa pilnvērtīgai attīstībai nepieciešami vit. A, B, C un E vit. nepietiekamība var izraisīt slimīgas pārmaiņas augļa (rahīts, hipoksija) un mātes organismā (grūtniecības toksikozes, priekšlaicīgas dzemdības). Grūtniecei uzturā jālieto daudz dārzeņu, svaigu augļu, piena produktu. Jāatturas no asām, kairinošām vielām, kas var apgrūtināt nieru darbību; nedrīkst lietot alkoholu un nikotīnu, kuri caur placentu nokļūst augļa organismā un rada saindēšanos. Grūtniecības otrajā pusē šķidruma daudzums (ieskaitot zupu, tēju, kompotu utt.) jāierobežo līdz 1,5 l diennaktī.

Svarīgi, lai grūtniecības laikā gremošanas orgāni darbotos normāli. Aizcietējumi jālikvidē ar diētu (kefīru, rūgušpienu, plūmēm, āboliem). Nedrīkst lietot caurejas līdzekļus, jo tie var izraisīt dzemdes muskulatūras kontrakcijas; nepieciešamības gadījumā izdara klizmu.

Grūtnieces apģērbam jābūt ērtam, higiēniskam, gaiscaurlaidīgam. Nedrīkst valkāt šauru, žņaudzošu apģērbu un veļu, kas var nelabvēlīgi ietekmēt augļa attīstību. Sākot ar 6.—7. grūtniecības mēnesi, ieteicams nēsāt speciālu zeķturi (bandāžu), ko apģērbj guļus. Apaviem jābūt ērtiem, ar zemu papēdi. Jau grūtniecības laikā jāsagatavo krūts dziedzeri bērna zīdīšanai. Lai norūdītos krūtsgali, krūštura iekšpusē jāiešuj linu audums. Divreiz dienā krūtis jāapmazgā ar vēsu ūdeni un jānoberzē ar rupja auduma dvieli. Ja krūtsgali ir ievilkti vai plakani, tie uzmanīgi jāizstiepj. Dzimumdzīve pirmajos 2—3 grūtniecības mēn. var izraisīt spontānu abortu. Tā kategoriski aizliegta pēdējos 2 grūtniecības mēn., jo var veicināt priekšlaicīgas dzemdības, smagas iekaisumslimības pēcdzemdību periodā, kā arī augļa attīstības traucējumus.

Medikamentus grūtniece drīkst lietot tikai pēc ārsta norādījuma, jo daudzi medikamenti negatīvi ietekmē augli.
  • Komentāri: 4 no 4
2014-09-15 10:41:33

lo

tik nepareiza informaacija. shausmas

2014-02-12 23:50:26

Grūtniece II

Ko var gribēt: "Avots: Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads"

2013-04-23 07:44:23

Pamatvētība

Katrs spriež pēc sevis. Bija laiks, kad grūtniecības laikā ārsti brīdināja par to, ka sēdošām grūtniecēm mēdz būt problēmas dzemdību laikā, jo attiecīgā muskulatūra ir vāja. Diemžēl, tagad fiziskās aktivitātes, dabiski veselīgais dzīvesveids, ētika, morāle nav vērtības. No vienīgā komentāra var spriest, ka valdošais uzskats mūsdienās ir tāds, kas atzīst, ka pārbaudītās vērtības un patiesi derīgais ir raksturojams ar jēdzienu "senils". Vēlos piebilst, ka cilvēka ķermeņa pareizas ekspluatācijas noteikumi diez vai būtiski var mainīties. Atklāts jautājums paliek vienīgi par to, cik labi cilvēks šos noteikumus ir iepazinis.No eksistējošās realitātes atliek loģiski secināt, ka mūsdienās kaitīgais fiziskai, emocionālai un garīgai veselībai veselībai nav senils. Kā piemērus minēšu sekojošas izplatītas parādības - smēķējošas sievietes (pat grūtnieces un mātes), ilgstoša sēdēšana (darbavietās, pie datora un TV), mazkustīgums, neveselīgi pārtikas produkti, maldīšanās pa dažādiem pasaules uzskatiem, pieķeroties dažādām jaunām un vēl nedzirdētām informācijām, kam nav zinātniska pamatojuma. Minētais tiek uzskatīts par vērtībām. Acīmredzot modei ir piešķirta pārāk liela vara. Bet, kas ir mode? Tā taču pamatota tikai uz fantāziju. Rezultātā esam nonākuši ilūziju varā un esam attālinājušie no PATIESĪBAS. gandrīz visās jomās. Sabiedrība pilna ar dažādu brīnumu meklētājiem. Arvien vairāk izzūd prieks par vislielāko brīnumu - dabu un tajā eksistējošiem brīnumiem - debesīm, zemi, ūdeņiem un tajos mītošajām fantastiski daudzveidīgajām dzīvajām radībām. Katra no tām ir brīnums. Katrai no tām ir sava gudrība un vērtība. Arī katrs no mums ir šīs pasaules sastāvdaļa. Atklāts paliek jautājums par to, ko es šajā pasaulē daru - vai par to rūpējos vai to grauju, vai saskaņojos un iekļaujos tajā, vai visu gribu darīt pēc sava prāta. Visur eksistē dabiskie likumi un cilvēku radītie likumi. Labi ja tie nav pretrunā viens ar otru. Diemžēl, arvien biežāk gadās, ka tā nav. Taču katram ir daudz iespēju, lai meklētu patiesību jebkurā situācijā un jomā. Paldies visiem, kas tajā darbojas!.

2011-07-11 14:56:31

Grūtniece

Kaut kas pilnīgi senils.

Pievienot komentāru