DIABĒTS, cukura
cukurslimība

Latīņu val.: diabetes mellitus

slimība, ko rada aizkuņģa dziedzera hormona insulīna trūkums un kam raksturīgi traucējumi ogļhidrātu, tauku, olbv., ūdens un minerālvielu maiņā.

Slimības cēlonis nav īsti zināms. Vismaz 25% gadījumu slimības pamatā ir iedzimta nosliece. Dažreiz šo slimību izraisa vēzis, iekaisums vai citi destruktīvi procesi aizkuņģa dziedzerī. Slimību veicina muskuļu darba trūkums un pārbagāts uzturs, sevišķi tauku un ogļhidrātu pārmērība uzturā. Slimību var veicināt psih. traumas un mehāniskas CNS traumasgalvas kontūzija, smadzeņu satricinājums. Slēptas cukura DIABĒTS, cukura formas aktivāciju var veicināt jebkura inf., it īpaši strutojošā inf.-cija.

Trūkstot insulīnam, vielmaiņas procesos šūnās netiek izmantota glikoze, tās koncentrācija asinīs pieaug, un, pārsniedzot zināmu slieksni (ap 170 mg%), tā izdalās caur nierēm urīnā. Glikozei neizmantojoties, rodas daudz toksisku tauku maiņas produktu — ketonvielu, kas pavērš organisma skābjubāzu attiecību skābju virzienā, radot diabētisko acidozi. Šīs ketonvielas izdalās urīnā, un analīzēs var konstatēt acetonu. Rodas traucējumi arī olbv. maiņā, jo tās, glikozei šūnās trūkstot, tiek daļēji pārvērstas glikozē, tāpēc deģenerējas muskulatūra un iekšējie orgāni. Tā kā līdz ar glikozi caur nierēm izdalās daudz ūdens, rodas stipras slāpes. Bez tam no organisma izskalojas minerālvielas (nātrija, kālija, hlora u.c. savienojumi) un vit. Slimībai progresējot, rodas deģeneratīvas pārmaiņas asinsvados.

Klīn. aina dažādās cukura DIABĒTS, cukura stadijās ir atšķirīga. Slimības slēptajai stadijai raksturīga korpulence, atkārtotas strutojošas inf., smaganu un zobu bojājumi, redzes traucējumi. Slimības tipiskajā stadijā raksturīgākās pazīmes ir nespēks, stipras slāpes un liels urīna daudzums, liela ēstgriba, tomēr cilvēka ķermeņa masa samazinās. Tuklajiem un pusmūža gados saslimušajiem slimības forma mēdz būt relatīvi vieglāka nekā kalsnajiem un jaunībā vai bērnībā saslimušajiem.

Akūta cukura DIABĒTS, cukura komplikācija ir diabētiskā acidoze, kuras smagākā izpausme ir diabētiskā koma. Diabētiskās komas attīstību veicina slimībai pievienojusies inf., nepietiekams uzturs, tauku pārmērība uzturā, gremošanas traucējumi, kas saistīti ar vemšanu un caureju, u.tml. Diabētiskajai komai tuvojoties, slimnieks kļūst ļoti nespēcīgs, viņam rodas lielas slāpes, palielinās urīna daudzums, zūd ēstgriba, nereti ir slikta dūša, vemšana, sāpes vēderā; uzbudinājumu nomaina miegainība. Nesaņemot palīdzību, slimnieks 1—2 dienu laikā, retāk dažās stundās, nonāk bezsamaņā — diabētiskajā komā, no kuras to ne vienmēr izdodas glābt.

Cukura DIABĒTS, cukura hron. komplikācijas visvairāk skar sīkos asinsvadus nierēs un acs tīklenē, izraisot nieru darbības un redzes traucējumus. Samērā agri attīstās ateroskleroze kāju, sirds muskulatūras un CNS lielajās artērijās, radot gangrēnas, miokarda infarkta un insulta draudus.

Ārstēšanā ir svarīgi šādi faktori: muskuļu darbs, diēta, pareizs dienas režīms, inf. novēršana, antidiabētiskie līdzekļi. Regulārs fiz. darbs vai ārstn. fizkultūra ir nepieciešami visiem vieglas un arī smagas formas slimniekiem (slodze piemērojama organisma spējām). Diētai jānodrošina organismam visas vajadzīgās vielas. Stingri jāievēro ēdienreizes. Uztura enerģētiskā vērtība jāsaskaņo ar slimnieka profesiju un barojumu: jo smagāks darbs un vājāks barojums, jo vairāk jāēd — un otrādi. Uzturā jāierobežo tauki, it īpaši dzīvn. tauki, kā arī cukurs, medus, saldumi, cepumi, baltmaize un citi balto miltu ēdieni. Samērā brīvi var ēst rupja maluma maizi un citus tumšo miltu un rupjo putraimu ēdienus, kā arī olbv. produktus — liesu gaļu, saldūdens zivis (liesās), biezpienu, sieru, olas, pupas, zirņus.
Ēdienus un dzērienus saldina ar ksilītu, sorbītu, saharīnu. Atļauts ēst lielāko daļu augļu un ogu, mazāk lietojot vīnogas, banānus, bumbierus, arbūzus. Diēta sevišķi stingri jāievēro tad, jā slimnieks nesaņem insulīnu. Slimniekam jāievēro ritmiska fiz. slodzes un atpūtas mija, nav vēlams strādāt maiņās un naktī. Slimību pastiprina inf., sevišķi strutojošā inf. mutē, plaušās, nierēs, žultspūslī un citur, tāpēc inf. laikus likvidējama. Līdzekļi, kas pamazina cukura daudzumu asinīs, lietojami stingri pēc ārsta norādījumiem. Rūpīgi ievērojot ārsta norādījumus, slimnieks var nodzīvot pilnvērtīgu mūžu.
  • Komentāri: 6 no 6
2016-11-07 00:20:54

INGVARS RASA

ZIŅA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM
Pasaules Diabēta dienas apmeklētāju veselības pārbaužu rezultāti liecina par nepieciešamību uzlabot veselības aprūpes pieejamību un efektivitāti
Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākumu Rīgas 2. Valsts ģimnāzijā apmeklēja 1530 cilvēku, kas liecina par šādu pasākumu nepieciešamību. Veselības pārbaužu un ārstu konsultāciju rezultāti liecina, ka cilvēki atliek vizīti pie ārsta un arī izmeklējumu veikšanu līdz pat brīdim, kamēr veselības stāvoklis ievērojami pasliktinās. Cukura diabēta pacientu regulāru paškontroli kavē augstie pacientu līdzmaksājumi par paškontroles līdzekļiem.
Latvijas Diabēta asociācija 2016.gada 5.novembrī no 10.00 līdz 14.00 Rīgas 2.Valsts ģimnāzijā rīkoja Pasaules Diabēta dienai 2016 veltītu pasākumu. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, kaulu blīvumu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku daudzumu organismā, saņemt ārstu endokrinologu, psihologu, uztura speciālistu, pēdu aprūpes speciālistu, rehabilitologa ieteikumus, plašā izstādē iepazīties ar jaunākajiem piedāvājumiem diabēta pacientiem un saņemt tikko iznākušā žurnāla “Diabēts un Veselība” numuru.
Veicot glikozes līmeņa pārbaudi, konstatēti rezultāti no 2,8 mmol/l līdz 24,6 mmol/l. Pēdējais rādītājs liecina par ekstremāli paaugstinatu glikozes līmeni asinīs, un šādā situācijā nepieciešama ārsta konsultācija vistuvākajā laikā.
3% no apmeklētājiem bez cukura diabēta, kuri veica glikozes līmeņa pārbaudi, tika konstatēts glikozes līmenis asinīs, kas liecina par cukura diabētu. Šie apmeklētāji saņēma ārsta konsultāciju un ieteikumus par turpmāku izmeklējumu nepieciešamību cukura diabēta diagnozes precizēšanai.
30% no apmeklētājiem, kuri veica glikozes līmeņa pērbaudi, cukura diabēts bija jau diagnosticēts. Tas, ka šie pacienti ierodas veikt pārbaudi un gatavi stāvēt rindā, lai to izdarītu, liecina par nepietiekošām iespējām kontrolēt savu glikozes līmeni ikdienā, katru dienu, kā tas cukura diabēta pacientiem būtu nepieciešams. Aptaujājot šos cukura diabēta pacientus, viņi skaidroja, ka nevar atļauties maksāt pacienta līdzmaksājumu par teststrēmelēm glikozes līmeņa noteikšanai, jo šis līdzmaksājums pacientiem, kuri ārstējas ar medikamentiem glikozes līmeņa pazemināšanai tabletēs, ir 50% no teststrēmeļu cenas.
52% no apmeklētājiem, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts, sasniedzot pat 230/140 mm Hg. st. 30% no apmeklētājiem ar cukura diabētu, kuri veica asinsspiediena pārbaudi, asinsspiediens bija paaugstināts vai ekstremāli paaugstināts, kas liecina par nepietiekoši efektīvu asinsspiediena ārstēšanu un daudzkārt augstāku sirds un asinsvadu slimību, infarkta, insulta un pēkšņas nāves risku šiem pacientiem.
37% no apmeklētājiem, kuri veica ķermeņa masas indeksa noteikšanu, tas bija paaugstināts.
Pasākumā piedalījās 23 ar medicīnu saistītas firmas un organizācijas, kā arī Rīgas Stradiņa universitātes medicīnas studentu atbalsta grupa.
Pasaules Diabēta dienai veltītus pasākumus Latvijas Diabēta asociācija šogad rīko jau 23. reizi. Latvijas Diabēta asociācijas rīkotie Pasaules Diabēta dienas pasākumi notiek ne tikai Rīgā, bet arī citviet Latvijā. Tie ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.

Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
Kontaktinformācija
Ingvars Rasa
Mob.tālr.nr.: 29238563
e-pasts: dr.irasa@inbox.lv
www.diabetsunveseliba.lv

2016-11-01 22:59:55

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākums notiks 5.novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K.Valdemāra ielā 1.

Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents
mob.tel.: 29238563
e-pasts: dr. irasa@inbox.lv

2016-11-01 22:58:47

Ingvars Rasa

Latvijas Diabēta asociācijas Pasaules Diabēta dienas 2016 pasākums notiks 5.novembrī no plkst. 10:00 līdz plkst. 14:00 Rīgas Valsts 2. ģimnāzijā K.Valdemāra ielā 1.

2015-11-14 22:14:50

ingvars rasa

ZIŅA PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM
Pasaules Diabēta diena 2015 Latvijā
Veselības pārbaudes liecina par cukura diabēta pacientu veselības stāvokļa pasliktināšanos

Pasaules Diabēta dienas pasākuma laikā veikto veselības pārbaužu rezultāti (glikozes līmenis asinīs, asinsspiediens un ārstu sniegtās konsultācijas) liecina, ka cukura diabēta pacientu veselības stāvoklis pasliktinās, tāpat arī pieaug to cilvēku skaits, kuriem konstatē paaugstinātu glikozes līmeni asinīs, kas var liecināt par cukura diabētu.
Latvijas Diabēta asociācija 2015. gada 7. novembrī Rīgas Kongresu namā rīkoja šā gada plašāko Pasaules Diabēta dienas pasākumu, ko 4 stundu laikā apmeklēja vairāk kā 1000 cilvēku. Pasākuma apmeklētājiem bija iespēja bez maksas noteikt glikozes līmeni asinīs, asinsspiedienu, ķermeņa svaru, ķermeņa masas indeksu, tauku % organismā, veikt kaulu blīvuma pārbaudi, analizēt miega traucējumus, saņemt endokrinologu, internistu, kā arī podologa padomus, gūt informāciju par cukura diabētu.
Vairāk kā 10 cilvēkiem ar cukura diabētu glikozes līmenis asinīs bija ekstremāli paaugstināts 18,2-26,2 mmol/L. Neārstējot diabētu un pacientiem savlaicīgi nekoriģējot šādu glikozes līmeni asinīs, cilvēka dzīvība ir apdraudēta. Pie tam samazinās dzīvildze par 6-10 gadiem, pasliktinās dzīves kvalitāte un palielinās mirstība. Pasaules Diabēta dienas pasākuma laikā 3,3% cilvēku pirmo reizi tika konstatēts paaugstināts glikozes līmenis asinīs, kas varētu liecināt par cukura diabētu. 61% no pasākuma apmeklētājiem, kuri noteica asinsspiedienu, tas bija paaugstināts, bet 57% no cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu to vai nu neārstē vai arī to dara neregulāri. 38% no cilvēkiem, kuri noteica asinsspiedienu, tas bija ievērojami paaugstināts un pārsniedza 170/115 mm Hg st. Šie skaitļi liecina par to, ka netiek sasniegti asinsspiediena ārstēšanas mērķi, kā rezultātā palielinās saslimstība ar sirds un asinsvadu slimībām un palielinās mirstība no insulta, miokarda infarkta un sirds mazspējas, kā arī samazinās dzīves kvalitāte un dzīvildze.
Kopumā veselības pārbaužu rezultāti ir satraucoši un liecina, ka pacientu aprūpe, kā arī izmeklējumu, kompensējamo medikamentu un speciālistu konsultāciju pieejamība ir neapmierinoša, turklāt arī ģimenes ārstu sniegtā aprūpe nav efektīva un rezultatīva, jo to ierobežo kvotas un tas, ka cukura diabēta pacientiem noteiktais līdzmaksājums par kompensējamām zālēm, kas krīzes laikā tika palielināts no 50% uz 75%, vēl jorojām nav atgriezts pirmskrīzes līmenī.
Pasākumā piedalījās brīvprātīgie no Latvijas Diabēta asociācijas, 15 medicīniskās kompānijas, Latvijas Medicīnas studentu asociācija (LAMSA), Latvijas Podologu biedrība, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas un P.Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas ārsti.
Pasaules Diabēta dienas pasākumi ir labdarības pasākumi pacientiem ar cukura diabētu, viņu līdzcilvēkiem, kā arī visai sabiedrībai un šo pasākumu rīkošanai netiek saņemts finansējums no valsts budžeta.

Ingvars Rasa
Latvijas Diabēta asociācijas prezidents

Kontaktinformācija:
Ingvars Rasa, mob.tālr.: 29238563, e-pasts: dr.irasa@inbox.lv


2013-11-14 09:58:43

Daniels Ennss

Speciālisti Pasaules Diabēta dienā pauž bažas par cukurslimības pieaugumu jauniešu vidū

Mazkustīguma, neveselīga uztura un aptaukošanās dēļ Latvijā ar cukura diabētu saslimst arvien jaunāki cilvēki, norāda speciālisti saistībā ar Pasaules Diabēta dienu, ko atzīmē ceturtdien, 14.novembrī.

"Mūsu aptiekās ik gadu pieaug tādu medikamentu pārdošana, kas paredzēti diabēta vai ar to saistīto komplikāciju ārstēšanai. Sevišķi lielas bažas ir par šīs slimības izplatību bērnu un jauniešu vidū. Pasaules Diabēta dienā vēlos vērsties pie visiem Latvijas jauniešiem ar aicinājumu atrast laiku fiziskajām nodarbībām un veselīgām ēdienreizēm, jo tā būs vislabākā diabēta profilakse," mudina "EUROAPTIEKA" pārstāvis Daniels Ennss.

Nacionālā Veselības dienesta vietnē sniegtā informācija liecina, ka endokrīno, uztura un vielmaiņas slimību ārstēšanai paredzēto kompensējamo medikamentu iegādei izrakstīto recepšu skaits pērn ir pieaudzis līdz 800 230 receptēm pretstatā 754 445 receptēm 2011.gadā.

Savukārt Latvijas Diabēta asociācijas prezidents un endokrinologs Ingvars Rasa norāda - lai samazinātu risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, visu vecumu cilvēkiem vajadzētu ēst veselīgi, lietojot uzturā dabīgus produktus, vairāk dārzeņu, treknas jūras zivis, kā arī līdzsvarot uzturproduktu kalorāžu ar patērēto fizisko enerģiju un sportot.

Pēc viņa teiktā, riska faktori, kas ietekmē cukura diabēta komplikāciju attīstību, ir aptaukošanās, neveselīgi uztura paradumi, nepietiekamas fiziskās aktivitātes, kā arī nesavlaicīgi diagnosticēts cukura diabēts un cilvēku nepietiekamās zināšanas par šo slimību.

"Bieži vien sabiedrībā valda kļūdains uzskats, ka cukura diabēts ir saslimšana, kurai nav nekādu nopietnu seku. Latvijas sabiedrība šajā jautājumā būtu vairāk jāizglīto, lai apturētu cukura diabēta izplatību, kas jau kļuvusi par epidēmiju visā pasaulē. Šīs slimības izplatība dramatiski palielinās katru gadu, un pašlaik pasaulē ir jau aptuveni 357 miljoni diabēta slimnieku. Diemžēl arvien vairāk cilvēku gan Latvijā, gan pasaulē sirgst ar aptaukošanos - līdztekus tam palielinās cukura diabēta biežums un izplatība," secina endokrinologs.

Diabēta slimnieku skaits Latvijā strauji pieaug ar katru gadu. 2009.gadā reģistrēja 67 340 diabēta pacientus, 2010.gadā - 72 654, 2011.gadā - 77 000 cukura diabēta pacientus. Pagājušajā gadā cukura diabēta slimnieku skaits Latvijā pieauga līdz 79 122 cilvēkiem, liecina Slimību kontroles un profilakses centra dati. Visvairāk cukura diabēts joprojām skar vecāka gadagājuma iedzīvotājus, taču uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju 2012.gadā saslima arī 38 bērni līdz deviņu gadu vecumam, 51 bērns no 10 līdz 17 gadiem, 37 cilvēki vecumā no 18 līdz 29 gadiem un 132 cilvēki vecumā no 30 līdz 39 gadiem.

2. tipa cukura diabēts ir hroniska slimība, kurai raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs jeb hiperglikēmija. Pastāvīgi paaugstināts cukura līmenis paātrina organisma novecošanos un sekmē infarkta, insulta, nieru mazspējas, akluma un citu diabēta sarežģījumu attīstīšanos daudz agrāk nekā pārējiem cilvēkiem atbilstošajā vecuma grupā. Turklāt cukura diabēta izraisīti nervu un asinsvadu bojājumi ir visbiežākais kāju amputāciju cēlonis, kas nav saistīts ar nelaimes gadījumiem un traumām.

2006. gada 20. decembrī ANO pirmo reizi cilvēces vēsturē neinfekcijas slimību - cukura diabētu atzina par globālu veselības problēmu. ANO norādīja, ka cukura diabēts ir hroniska slimība ar augstām aprūpes un ārstēšanās izmaksām un var izraisīt komplikācijas, tāpēc tā rada nopietnus riskus ģimenēm, valstīm un visas pasaules sabiedrībai.

Pasaules Diabēta diena ir globāla mēroga kampaņa sabiedrības informēšanai par cukura diabēta pirmajām pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta dienu Starptautiskā Diabēta Federācija (International Diabetes Federation) pirmo reizi pasludināja 1991. gadā. To atzīmē 14. novembrī – insulīna līdzatklājēja Frederika Bantinga dzimšanas dienā.

2012-09-16 17:54:04

Svetlana

labs raksts!

Pievienot komentāru