Bišu inde
-
Avots
Cits
Bišu inde jeb apitoksīns ir caurspīdīgs, bezkrāsains šķidrums ar rūgtenu garšu, specifisku smaržu un skābu reakciju (pH=4,5—5,5). Tā viegli šķīst ūdenī, satur ap 25% gaistošu komponentu. Izžāvētā veidā to var uzglabāt ilgi (vairākus gadus). Bišu indes ķīmiskais sastāvs ir ļoti komplicēts, tajā ietilpst daudz tādu vielu, kas ir arī cilvēka organismā. Bišu inde satur ūdeni, olbaltumvielas, lipīdus, organiskās skābes, ēteriskās eļļas, fermentus — hialuronidāzi, fosfolipāzi u. c, makroelementus, mikroelementus. Bišu indes terapeitisko aktivitāti parasti saista ar hialuronidāzes klātbūtni, taču pilnībā darbības mehānisms vēl nav izpētīts.
Bišu indes pielietošana ārstnieciskiem nolūkiem ir ļoti sena un atšķirībā no citiem biškopības produktiem — medus, putekšņiem, peru pieniņa, kam raksturīgas arī uzturlīdzekļu īpašības, indei ir tikai terapeitiska, ārstnieciska vērtība. Senatnē visbiežāk indi lietoja reimatisma, locītavu, nervu sāpju slimniekiem bišu dzēlienu veidā. Tagad šo paņēmienu lieto reti, jo ir izstrādāti dažādi bišu indes ieguves veidi un izveidotas efektīvas zāļu formās ar bišu indi (ziedes, injekciju šķīdumi).
Ir veikti plaši pētījumi par bišu indes farmakoloģiskajām īpašībām un pielietošanas iespējām zinātniskajā medicīnā. Bišu inde kavē impulsu pārvadi nervu sistēmas mezglos, saīsina asins sarecēšanas laiku, paplašina sīkos asinsvadus, pazemina asinsspiedienu, palielina asinsvadu caurlaidību un diurēzi, stimulē virsnieru dziedzerus, pastiprina organisma izturību pret slimībām. Kopumā bišu indes ietekme uz organismu ir ļoti sarežģīta, atkarīga no devas, pielietošanas veida un individuālās jutības. Interesanti, ka dravniekiem pret bišu dzēlieniem, t. i., pret bišu indi, ar laiku veidojas imunitāte, organismā rodas īpašas aizsargvielas. īpaša jutība pret bišu indi ir apmēram 2% cilvēku (vairāk nekā pret citiem biškopības produktiem). Šādiem cilvēkiem pat vienas bites dzēliens — maksimāli 0,3 mg indes, var radīt astmātiskas parādības, reiboņus, sirdsklauves, vemšanu, krampjus un pat bezsamaņu. Smagos gadījumos noteikti vajadzīga ārsta palīdzība, vieglākos gadījumos palīdzību cietušajam var sniegt arī nespeciālists. Dzēliena vietā vēlams uzlikt aukstu kompresi, var dot ieelpot ožamo spirtu, iekšķīgi lieto dimedrolu. Ārsts N. Joirišs rekomendē ik pēc 3—4 stundām cietušajam dot pa 1 glāzei maisījuma, kas sastāv no 100 g medus, 200 g degvīna, 1 g askorbīnskābes un 1 litra vārīta ūdens. Medus šajā gadījumā uzlabo aknu darbību, bet degvīns, kā ir konstatēts, darbojas kā bišu indes pretinde.
Bišu indes preparāti tiek lietoti gan stacionārā, gan arī mājas apstākļos dažādu slimību gadījumos. Ar tiem ārstē reimatismu, asinsvadu slimības, migrēnu, hipertonisko slimību, tireotoksikozi, podagru, bronhiālo astmu u.c. Preparātu lietošanas laikā vēlama piena un sakņu dieta, jāsamazina sāls lietošana, pilnībā jāatsakās no alkohola, jo tas deaktivē bišu indi — ārstnieciska efekta nebūs.
Jāatceras, ka. lietojot bišu indes preparātus, noteikti ir vajadzīgs ārsta padoms un uzraudzība. Šos preparātus nedrīkst lietot cilvēki, kas slimo ar diabētu, tuberkulozi, audzējiem, smagām infekcijas slimībām, asinsvadu sistēmas slimībām, kuriem ir slimas nieres, aknas, aizkuņģa dziedzeris, kas ir stipri novājējuši vai īpaši jūtīgi pret bišu indi.
ziedonis
Es zinu kad ar bisuindi loti labi var attirt zobus ja tie ir ielaisti. Zinu to pec pieredzes. Loti labs produkts. Paldies.
Komentāri: 1 no 1