BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA
Latīņu val.: paralysis cerebralis infanfumSkaidrojums: lat. cerebrum smadzenes
-
Starptautiskā slimību klasifikācija (ssk10)
Kods: G80
Klasifikātorā:- Nervu sistēmas slimības G00-G99
- Cerebrālā trieka un citi paralītiski sindromi G80-G83
- Bērnu cerebrālā trieka G80
- Spastiska cerebrālā trieka G80.0
- Spastiska diplēģija G80.1
- Zīdaiņu hemiplēģija G80.2
- Diskinētiska cerebrāla trieka G80.3
- Ataktiska cerebrāla trieka G80.4
- Cita veida bērnu cerebrāla trieka G80.8
- Neprecizēta bērnu cerebrāla trieka G80.9
- Cerebrālā trieka un citi paralītiski sindromi G80-G83
- Nervu sistēmas slimības G00-G99
-
Avots
Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.
Galvas smadzeņu bojājums bieži rodas jau pirms bērna dzimšanas, ja māte grūtniecības laikā (sevišķi pirmajos 3 mēn.) pārslimojusi dažas slimības (masalas, gripu, vīrushepatītu u.c). Slimību var izraisīt arī mātes sirdskaite, nieru slimība, paaugstināts asinsspiediens, hron. saindēšanās ar ķimikālijām u.c. faktori. Visbiezākais BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA cēlonis ir dzemdību trauma vai ilgstošs nabassaites nospiedums. No katriem 1000 bērniem ar BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimo 2—3.
BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA klīn. izpausme — stīvās triekas parādās agri, parasti jau pirmajās mūža ned. Bērns liec galvu atpakaļ, izteiktos gadījumos, nolikts uz muguras, veido «tiltiņu». Visbiežāk BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA diagnoze tiek noteikta 4—5 mēn. vecumā, kad vecāki ievēro bērnam kustību traucējumus. Triekas skartie locekļi šķiet stīvi. Slimais bērns ir mazkustīgs. Nosēdināts uz krēsla vai galda malas, tas nenokar kājas, kā to dara vesels bērns, bet tur tās izstieptas, kopā sakļautas. Nostādīts uz kājām, slimais bērns balstās nevis uz visas pēdas, bet uz pirkstgaliem. Ja trieka skārusi rokas, bērns tās tur saliektas elkoņos, savilcis plaukstas dūrēs. Uztraukumā muskuļu stīvums pieaug, miegā izzūd. Muskuļu stīvumam pievienojas gribai nepakļautas kustības — hiperkinēzes. Stīvā trieka var skart visus bērna locekļus, vienas puses locekļus, abas kājas vai abas rokas vai arī tikai vienu locekli. BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA pavadparādība ir epilepsija. Slimniekam var būt runas traucējumi un šķielēšana. Var atpalikt arī bērna garīgā attīstība.
Samērā reti sastopama BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA šļauganā forma, kad muskuļi ir šļaugani, it kā bez spēka. Aizkavējas slimnieka fiz. attīstība; bērns sāk vēlu sēdēt un staigāt. Šī forma parasti saistīta ar garīgās attīstības atpalicību.
Ārstēšana sākama pēc iespējas agri, tiklīdz slimība diagnoscēta. Lieto medikamentus, kas mazina muskuļu spraigumu, uzlabo CNS darbību, vielmaiņu smadzenēs un muskuļos, regulē impulsu pārvadīšanu no smadzenēm uz muskuļiem un pretējā virzienā. Sevišķi svarīga nozīme BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA ārstēšanā ir ārstn. vingrošanai! Nodarbībās bērns apgūst pareizas kustību iemaņas, tam izstrādājas pareiza muskuļu grupu kopdarbība, mazinās palielinātais muskuļu spraigums.
Liela nozīme ir arī masāžai, kas izdarāma saskaņā ar ārsta norādījumiem, jo drīkst masēt tikai zināmas muskuļu grupas.
Ārstn. pasākumu kompleksā ietilpst arī elektroterapija. Lieto arī parafīna vai ozokerīta aplikācijas, dūņu ietinumus, siltas peldes (38—39°). Slimniekam periodiski jāārstējas sanatorija vai slimnīcā. BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimnieki no 3 g. vecuma LPSR var ārstēties speciālā sanatorijā Ķemeros, tāpat Krimas dienvidu piekrastes sanatorijās. Slimajam jāatrodas pastāvīgā neiropatologa uzraudzībā. Slimo apskata arī ķirurgs ortopēds, jo dažkārt BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimniekam rodas locītavu mazkustība (sevišķi pēdas locītavā). Runas traucējumu gadījumā nepieciešama logopēda palīdzība. Garīgās attīstības atpalicības gadījumā BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimniekam palīdzību sniedz psihoneiroloģiskajā dispanserā. Svarīga, dažkārt izšķirīga nozīme ir tam, cik uzmanības, rūpju un darba slimā bērna ārstēšanai, viņa kustību iemaņu veidošanai un garīgās attīstības sekmēšanai veltī vecāki. Ja mājā neturpina nepieciešamās nodarbības, ārstn. iestādē panāktā uzlabošanās var pakāpeniski izzust.
Profilaksē svarīgākais ir rūpēties par topošās mātes veselību grūtniecības laikā. Grūtniecei jāsargājas no slimībām, smaga fiz. darba, no hron. saindēšanās (stipri iedarbīgi medikamenti, etilētais benzīns, acetons, alkohols, nikotīns u.c), miega zāļu un nomierinošo līdz. lietošanas. Ja grūtniecībā mātei bijušas kādas slimīgas pārmaiņas vai dzemdības norisējušas ar komplikācijām, bērns 1 mēn. vecumā jāparāda speciālistam nervu slimībās, lai pēc iespējas agri atklātu varbūtējas BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA parādības.
Kompensējamās zāles
Nosaukums latīniski: Inkontinences l?dzek
- Kods:
- Izrakstīšanas nosacījumi: Līdz 3 gabaliem dienā vidējas un smagas urīna nesaturēšanas gadījumā.
- Kompensēšanas apjoms: 50%
Nosaukums latīniski: Baclofenum
- Kods: M03BX01
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 100%
Nosaukums latīniski: Tolperisonum
- Kods: M03BX04
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 100%
Nosaukums latīniski: Piracetamum
- Kods: N06BX03
- Izrakstīšanas nosacījumi:
- Kompensēšanas apjoms: 100%
Vilnim
Vai pats izlasījāt? Pašā augšā stāv rakstīts, ka avots: Populārā medicīnas enciklopēdija, 1984. gads.
Labāk būtu uzrakstījis, kur var palasīt aktuālu informāciju, nevis te šausminājies.
Vilnis
Kāds vispār ir izlasījis, ka šis raksts ir kopēts no LPSR Veselības Aizsardzības ministra V.Kaņepa sociālās higiēnas grāmatas, kas ir BCT un ka pacientu skatās neropatologs, ne neirologs, ka sanatorijas ir Ķemeros un Krimā.... tas viss, kad jau 28 gadi, kopš okupācija beigusies! citēju: no 3 g. vecuma LPSR var ārstēties speciālā sanatorijā Ķemeros, tāpat Krimas dienvidu piekrastes sanatorijās. Slimajam jāatrodas pastāvīgā neiropatologa uzraudzībā. Slimo apskata arī ķirurgs ortopēds, jo dažkārt BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimniekam rodas locītavu mazkustība (sevišķi pēdas locītavā). Runas traucējumu gadījumā nepieciešama logopēda palīdzība. Garīgās attīstības atpalicības gadījumā BĒRNU CEREBRĀLĀ TRIEKA slimniekam palīdzību sniedz psihoneiroloģiskajā dispanserā. "....ārprāccccc
sk,d
vai bernu cerebralo trieku var izarstet vispar lai vina pazustu.?
Jānis
Ar bērnu cerebrālās triekas spasticitātes detalizētu izklāstu un ārstēšanas iespējām varat iepazīties -
www.neurosurgeon.lv
Kaspars
Viena no efektīvākām bērnu cerebrālās triekas spasticitātes ārstēšanas metodēm pasaulē ir operācija ar selektīvu dorsālu rizotomiju.
Šāda veida neiroķirurģiska iejaukšanās ir pieejama arī Latvijā.
Interesenti var konsultēties pie neiroķirurga asoc.profesora Igora Aksika
Tālr.: +37167471788; E-pasts: igors.axix@stradini.lv
Komentāri: 5 no 5