trieka
PARALĪZE

Latīņu val.: paralysis
Skaidrojums: gr. paralysis atslābums; arī paralīze

pilnīga muskuļu nespēja izdarīt aktīvu kustību. Muskuļu vājumu un kustību ierobežojumu sauc par parēzi. trieka rodas sakarā ar kustības regulējošo sistēmu bojājumu centrālajā vai perifēriskajā nervu sistēmā. Šādi bojājumi var rasties dažādu nervu sistēmas slimību gadījumā. trieka līdzīgu stāvokli var radīt arī dažas muskuļu slimības. Izšķir centrālo un perifērisko trieka. Centrālā trieka rodas, ja bojāti atbilstoši kustību apvidi galvas smadzeņu garozā, kustību ceļi smadzeņu puslodēs, smadzeņu stumbrā un muguras smadzenēs. Tad muskuļu vājums kombinējas ar stīvumu un pastiprinātiem refleksiem. Stīvums vairāk izteikts muskuļos, kas saliec rokas, un muskuļos, kas iztaisno kājas. Centrālās trieka gadījumā muskuļi parasti izdilst maz. Ja centrālā trieka ir kājās, mainās gaita — slimnieks iet stīvām kājām, jo nespēj tās ceļos pietiekami saliekt. Perifēriskā trieka rodas, ja bojātas muguras smadzeņu kustību šūnas, nervu saknītes, pinumi un nervi. Muskuļi izdilst, kļūst šļaugani, izzūd to refleksi. Atkarībā no nervu sistēmas bojājuma vietas trieka var rasties dažādās ķermeņa daļās. Viena locekļa (rokas vai kājas) trieka sauc par monoplēģiju, vienpusēju rokas un kājas trieka — par hemiplēģiju, divu vienādu locekļu trieka — par paraplēģiju, abu, roku un kāju trieka — par tetraplēģiju. Ja bojāts nervs, trieka skar atsevišķus muskuļus, kustības ir traucētas tikai locekļa daļā — plaukstā, pēdā, pirkstos u.tml. Ja bojāti galvas smadzeņu nervi, var būt paralizēti acu ābolu muskuļi (oftalmoplēģija), mīmikas muskuļi, košanas muskuļi vai rīkles un mēles muskuļi (pēdējā gadījumā rodas bulbārā paralīze). Ja bojāta sistēma, kas saista attiecīgus . galvas smadzeņu garozas rajonus ar smadzeņu stumbra veidojumiem — acu ābolu kustību nervu kodoliem un vestibulārā nerva kodoliem, rodas skata paralīze — nespēja pagriezt abus acu ābolus kādā virzienā. Izšķir vēl funkcionālu trieka, kas var rasties sakarā ar neirozi. Katrā trieka gadījumā nekavējoties jāgriežas pie ārsta.
  • Komentāri: 3 no 3
2013-11-12 21:43:25

@Forbes

Robots (exsoskeleton) ļauj paralizētam cilvēkam staigāt: http://www.youtube.com/watch?v=CTUGfh-gc9w&utm_campaign=forbestwittersf&utm_source=twitter&utm_medium=social

2013-05-01 06:54:44

A.Vētra, Ā.Zvaigzne

Kā palīdzēt bērnu cerebrālās triekas pacientiem? Kā uzlabot bērnu un līdz ar to arī viņu vecāku un ģimenes locekļu dzīves kvalitāti? Skaidro RSU asoc. prof. Anita Vētra, BKUS, un dr. Ārija Zvaigzne, Vidzemes rehabilitācijas centra vadītāja.
Galvenais bērnu cerebrālās triekas cēlonis ir galvas smadzeņu bojājums, kas radies pirms, īsi pēc vai dzemdību laikā. Bērniem ar cerebrālo trieku grūtības sagādā vienkāršu, savam vecumam atbilstošu uzdevumu veikšana - rāpošana, staigāšana, priekšmetu satveršana un apģērbšanās. Unikālais bērnu cerebrālās triekas pacientu skaits Latvijā vecumā līdz sešu gadu vecumam, kas saņēmuši valsts apmaksāto veselības aprūpi, 2012. gadā bija 466 bērni (saņēmuši palīdzību ambulatori) un 151 bērns – palīdzību stacionārā (pēc Nacionālā veselības dienesta datiem).
Asoc.prof. Anita Vētra: „Kaut slimība nav pilnībā izārstējama, pasaules un Latvijas praksē pārbaudītu metožu izmantošana var dot bērnam iespēju brīvāk kustēsies un attīstīties, sniedzot iespēju pavadīt pilnvērtīgu bērnību. Tomēr pašlaik daļai bērnu ir jāsadzīvo gan ar fiziskiem kustību ierobežojumiem, gan ar to radīto dzīves kvalitātes pasliktināšanos, tāpēc nepieciešams veidot sabiedrības izpratni, kāda ir bērnu ar īpašām vajadzībām ikdiena, un kā to iespējams uzlabot.”.
Pareizi novērtējot un izvēloties atbilstošu zinātniskos pētījumos pierādītu ārstēšanas un rehabilitācijas programmu, iespējams panākt būtisku progresu. Tādēļ nepieciešams laicīgi vērsties pie speciālistiem un uzsākt piemērotu ārstēšanu.
Dr. Ārija Zvaigzne: „Pirmais solis bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā ir vizīte pie ģimenes ārsta, kurš nosūtīs bērnu pie speciālista - neirologa un rehabilitologa. Speciālisti izvērtēs situāciju, veiks nepieciešamos izmeklējumus, nozīmēs ārstēšanu ar pasaulē un Latvijā pārbaudītām, uz pierādījumiem balstītām un efektīvām metodēm. Bērnu vecāki un aprūpētāji ir atzinuši, ka savlaicīga šīs slimības ārstēšana ļauj izvairīties no simptomiem, ko rada bērna nespēja kontrolēt kustības un ķermeņa pozas”.
Spasticitāte- galvenais kustību traucējumu cēlonis
Spasticitāte ir viens no galvenajiem kustību traucējumu cēloņiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem, to novēro ap 70% pacientu. Spasticitātes pamanāmākā pazīme ir paaugstināts muskuļu tonuss. Nervu impulsu pārvades traucējumu dēļ kāda no muskuļu grupām gūst pārsvaru – notiek pastiprināta locītavu saliekšana vai atliekšana. Kustību traucējumu izpausmes var būt no vieglākiem gadījumiem, kad kustības ir tikai nedaudz ierobežotas, līdz ļoti smagām - muskuļi ir tik stipri savilkti, ka locītavu nevar izkustināt pat ar lielu spēku.
“Spasticitāte nav slimība, bet viens no iespējamiem sindromiem bērnu cerebrālās triekas pacientiem. Tā ir apgrūtinoša, it sevišķi, smagākā formā, bet to var ārstēt vai vismaz atvieglot,” skaidro asoc. prof. Anita Vētra, uzsverot, ka ārstēšanas un rehabilitācijas procesā iespējams panākt ievērojamu progresu šī un citu slimības simptomu atvieglošanai.
Botulīna toksīna injekcijas kustību atvieglošanai
Jau divdesmit gadus pasaulē un vairāk nekā desmit gadus arī Latvijā bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā un rehabilitācijā pielieto botulīna toksīna injekciju metodi. Šī metode, kas ir pierādījusi savu efektivitāti lielā skaitā pētījumu visā pasaulē ir iekļauta visās galvenajās slimības ārstēšanas vadlīnijās, atsaucoties uz Amerikas Neiroloģijas akadēmijas (AAN), Lielbritānijas Nacionālā veselības dienesta (NHS) un citu vadošo pētniecības iestāžu atzinumiem.
„Prakse rāda, ka ļoti efektīva muskuļu spasticitātes ārstēšana ir ar botulīna toksīna injekcijām. Pateicoties šai metodei, daļa mazo pacientu spējuši iemācīties rāpot, staigāt un satvert priekšmetus, kā arī tiek dota iespēja atvieglot dzīves režīmu viņu aprūpētājiem,” skaidro dr. Zvaigzne.
Botulīna toksīna injekcijas ir ārstēšanas paņēmiens, kas palīdz atslābināt triekas skarto muskuli, un kopā ar fizioterapiju sniedz iespēju vingrināt ķermeni un uzlabot kopējo muskuļu tonusu. Botulīna toksīna injekcijas ir mazinvazīva procedūra, kas tiek veikta ambulatori vai rehabilitācijas procesa ietvaros stacionāri. Ar injekciju palīdzību iespējams mazināt vai novērst slimības radīto muskuļu hipertonusu, tādejādi radot iespēju pilnvērtīgāk veikt rehabilitāciju. Bērnu cerebrālās triekas pacientam rehabilitācijas ietvaros nepieciešamais injekciju apjoms ir atšķirīgs – sākot no vienas injekcijas līdz vairākām. Vienas injekcijas darbības laiks vidēji ir 3-6 mēneši.
Botulīna toksīna izmantošanas priekšrocības bērnu cerebrālās triekas pacientu rehabilitācijas procesā:
- Palīdz atjaunot kustības;
- Samazina komplikāciju skaitu (kontraktūras, deformācijas u.c.);
- Atvieglo pacientu aprūpi.
Uzskatāmi tas redzams video materiālā, kurā dokumentēta Marka, bērnu cerebrālās triekas slimnieka, gaita pirms ārstēšanas un rehabilitācijas procesa, tā laikā un 15 mēnešus pēc pirmās botulīna toksīna injekcijas.
Šobrīd botulīna toksīna injekciju metodi bērnu cerebrālās triekas ārstēšanā Latvijā izmanto kvalificēti speciālisti Vidzemes slimnīcā, Nacionālajā Rehabilitācijas centrā “Vaivari”, kā arī Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā. Pašlaik ārstēšana ar botulīna toksīnu injekcijām ir valsts apmaksāta spasticitātes reducēšanas programma un medikamenta izmaksas tiek kompensētas.
Neskatoties uz grūtībām, kas ir jāpārcieš bērnu cerebrālā triekas pacientiem, Latvijas medicīnas speciālistu ieteiktās ārstēšanās metodes un līdzekļi spēj atvieglot mazo pacientu ikdienu un uzlabot fizisko attīstību. Speciālisti uzsver, ka būtiska ir gan sadarbība starp ārstiem un bērnu vecākiem, gan sabiedrības izpratne un atbalsts cīņā ar slimību.

2013-05-01 06:50:53

Liva Dumpe

Pasaule un Latvija berni ar cerebralo trieku veido lielako bernu invalidu skaitu. Lai ari slimiba nav pilniba izarstejama, daudzos gadijumos ar musdienu arstesanas un rehabilitacijas palidzibu mazie pacienti var iemacities staigat, skriet un pilnvertigi piedalities vecumam atbilstosas aktivitates.

Berniem ar cerebralo trieku muskulu tonuss var but gan pazeminats, gan paaugstinats. Lai uzlabotu kustibu koordinaciju un attistitu muskulus mazajiem pacientiem ar paaugstinatu muskuļu tonusu, medicinas specialisti visa pasaule jau vairak neka divdesmit gadus izvelas parbauditu un zinatniskos petijumos pieraditu rehabilitacijas metodi - intensivu fizioterapijas kursu papildinatu ar botulina toksina injekcijam. Mits, ka botulina toksina injekcijas ir tikai skaistumkopsanas metode, ir maldinoss. Botulina toksins pasaules bernu cerebralas triekas arstniecibas vadlinijas ir ierindots ka pirmās izveles medikaments ar augstu drosibu hipertonisku muskulu arstesana.

Saite http://youtu.be/DO_BadLEyPI pieejams video materials raksta papildinasanai. Taja redzams mazais pacients, kurs
sanemis 15 menesu fizioterapijas kursu, taja skaita ari 3 botulina toksina injekcijas.

Pievienot komentāru