GLOMERULONEFRĪTS

Latīņu val.: glomerulonephritis
Skaidrojums: lat. glomerulus kamoliņš + gr, nephros niere

nieru kamoliņu iekaisums.

Tā izcelsmē un attīstībā svarīga nozīme ir 2 galv. faktoriem: inf. un iedzimtai nosliecei uz nieru iekaisumu. Parasti GLOMERULONEFRĪTS sākas pēc angīnas. Nereti tādos gadījumos no mandelēm izdodas iegūt specifisku ierosinātāju — streptokoku, kas var bojāt nieres tieši vai arī ierosināt alerģisku reakciju: pārveidot nieru kamoliņu olbv. tā, ka tās kļūst it kā organismam svešas un pret tām veidojas antivielas. antivielas fiksējas pie šīm patoloģiski pārveidotajām olbv. nieru kamoliņos un tos bojā. Sākas nieru darbības traucējumi. GLOMERULONEFRĪTS var rasties arī pēc respiratoriskām virusālām slimībām, bērniem nereti pēc skarlatīnas, kas pati ir streptokoku inf. paveids. Retāk GLOMERULONEFRĪTS pievienojas strutainam ādas iekaisumam, plaušu karsonim u.c. slimībām. Ar GLOMERULONEFRĪTS biežāk slimo nieru slimnieku asinsradinieki. GLOMERULONEFRĪTS gaita var būt akūta vai hroniska.

Akūts GLOMERULONEFRĪTS sākas ar vispārējiem traucējumiem: nogurumu, sliktu dūšu, reizēm vemšanu, nedaudz paaugstinātu t. Vienlaikus vai mazliet vēlāk pievienojas ādas bālums, tūska sejā un citās ķermeņa daļās, smaguma sajūta vai nelielas sāpes nieru apvidū, paaugstināts arteriālais spiediens. Dažos gadījumos var būt aizdusa, smaguma sajūta sirds apvidū. Leikocītu daudzums asinīs nedaudz palielinās, eritrocītu grimšana paātrinās. Izmeklējot urīnu, atrodamas olbv. (proteinūrija), palielināts daudzums eritrocītu un cilindru (cilindriski olbv. veidojumi). Reizēm eritrocītu urīnā ir tik daudz, ka urīns kļūst sārts. Smagākos gadījumos atrodamas arī novirzes elektrokardiogrammā un pārmaiņas acs tīklenes asinsvados.

Hron. GLOMERULONEFRĪTS biežāk rodas pēc akūta GLOMERULONEFRĪTS, bet tas var būt arī sākotnēji hronisks. Hroniskam GLOMERULONEFRĪTS īpaši raksturīgu traucējumu nav. Var būt neliela tūska sejā vai citās ķermeņa daļās, bālums, var samazināties darbaspējas, paaugstināties asinsspiediens. asinīs samazinās eritrocītu un hemoglobīna daudzums, mainās asiņu olbv. daudzums un sastāvs: samazinās albumīnu un relatīvi palielinās globulīnu daudzums.
Hron. GLOMERULONEFRĪTS norisē izšķir vairākas formas atkarībā no tā, kādas pazīmes ir pārsvarā: hematūriski hipertonisko, neirotisko, jaukto un latento GLOMERULONEFRĪTS.
Hematūriski hipertoniskajai GLOMERULONEFRĪTS formai raksturīgs mēreni vai stipri paaugstināts arteriālais spiediens, urīnā daudz eritrocītu.
Nefrotiskās GLOMERULONEFRĪTS formas gadījumā ir tūska un urīnā daudz olbv. Jauktās formas GLOMERULONEFRĪTS raksturīgi abu iepriekš minēto formu simptomi.
Nereti GLOMERULONEFRĪTS norisinās latenti: sevišķu traucējumu nav, un slimību izdodas konstatēt, tikai atkārtoti izmeklējot urīnu un izdarot citas analīzes. Ja GLOMERULONEFRĪTS neārstē, var rasties hroniska nieru mazspēja.

Ārstēšana. Akūta GLOMERULONEFRĪTS un hron. GLOMERULONEFRĪTS paasinājuma gadījumā nepieciešams gultas režīms, siltums, ādas un mutes dobuma rūpīga kopšana. Jālikvidē inf. perēkļi (bojāti zobi, strutojošas mandeles, deguna blakusdobumu iekaisums).
uzturā jālieto visi vit., daudz augļu un dārzeņu. Slimības sākumā uzturā uz laiku jāsamazina olbv. (gaļa, zivis, olas, biezpiens, siers) un sāls daudzums. Stingrāk ierobežot sāls lietošanu turpmākajās slimības stadijās vairs nevajag, izņemot gadījumus, ja ir tūska vai paaugstinās asinsspiediens.
No medikamentiem pēc ārsta norādījumiem lieto pretmikrobu līdzekļus, parasti antibiotikas. Dažos gadījumos lieto pretiekaisuma līdzekļus, hormonu preparātus (prednizolonu, triamcinolonu, deksametazonu), kā arī prethistamīna līdzekļus, kalcija preparātus, rezerpīnu u.c.

Akūtu GLOMERULONEFRĪTS un hroniska GLOMERULONEFRĪTS paasinājumu vēlams ārstēt slimnīcā, bet vēlāk mājas apstākļos.

profilakse. galv. noteikums — likvidēt visus fokālās inf. perēkļus. Visos gadījumos, kad slimība saistīta ar paaugstināšanos (gripa, angīna). jāizārstējas līdz galam. Svarīgi ir arī norūdīties, regulāri nodarboties ar fizkultūru. Nepieciešams pilnvērtīgs uzturs ar pietiekamu olbaltumvielas, vit. un minerālvielu daudzumu.
Hron. GLOMERULONEFRĪTS paasinājumu profilaksē un ārstēšanā svarīga nozīme ir sanatorijām un kūrortiem.
  • Komentāri: 0 no 0

Pievienot komentāru