DEGUNA BLAKUSDOBUMU IEKAISUMS
Latīņu val.: sinusitisrodas, infekcijai iekļūstot deguna blakusdobumos — augšžokļa, pieres kaula un spārnkaula dobumos vai sietiņkaula šūnās. Inf. deguna blakusdobumos var iekļūt no deguna dobuma, bet inf. slimību (gripas, skarlatīnas, masalu, plaušu karsoņa u.c.) gadījumā — arī ar asinīm.
DEGUNA BLAKUSDOBUMU IEKAISUMS rašanos veicina nepareiza šņaukšana vai šķaudīšana (nešņaukt abas nāsis reizē, neaizturēt šķavas!), deguna blakusdobumu sienu traumas, kā arī bojāti zobi, kuru saknes pieguļ augšžokļa dobumu apakšējai sienai. Nozīme arī alerģijai.
DEGUNA BLAKUSDOBUMU IEKAISUMS var būt akūts vai hronisks. Hron. iekaisumi rodas, ja nav izārstētas akūtās formas vai ir pavājināta organisma reaktivitāte; to attīstību sekmē arī neizārstētas deguna dobuma slimības (deguna starpsienas izliekums, hron. iesnas, polipi) un adenoīdi. Visbiežāk sastopams sietiņkaula šūnu iekaisums (etmoidīts) un augšžokļa dobumu gļotādas iekaisums (augšžokļa sinusīts jeb haimorīts), retāk — pieres kaula dobuma gļotādas iekaisums (frontīts) un spārnkaula dobuma gļotādas iekaisums (sfenoidīts).
Dažkārt iekaist vairāki vai pat visi deguna blakusdobumi (pansinusīts). Simptomi: galvassāpes, gk. pierē, spiediena sajūta, retāk sāpes, iesnas, ožas zudums (anosmija), slikta pašsajūta; sfenoidīta gadījumā galvassāpes lokalizējas pakausī. Šīs pazīmes parasti spilgtākas akūtam iekaisumam.
Diagnozes precizēšanai nepieciešama deguna blakusdobumu rentgenogrāfija dažādās pozīcijās. Ja inf. no deguna blakusdobumiem izplatās uz acu dobumiem (orbītām) vai galvaskausa iekšpusi, izveidojas bīstamas komplikācijas.
Akūtu iekaisumu ārstē ar dažādām siltuma procedūrām, antibiotikām u.c. preparātiem, desensibilizējošiem līdz., kā arī cenšas sašaurināt deguna gļotādas asinsvadus ar īpašiem deguna pilieniem.
Hron. haimorīta un frontīta gadījumā izdara augšžokļa vai pieres kaula dobuma punkciju un skalošanu; dažkārt nepieciešama operācija.
Ingai
Maxillary sinus ir tas, kas rakstā DEGUNA BLAKUSDOBUMI nosaukts par augšžokļa dobumu. Aizēnojums visdrīzāk nozīmē iekaisumu un strutas.
Gan jau ārstējošais ārsts pateiks, kā to ārstēt.
Ingai
Maxillary sinus ir tas, kas rakstā DEGUNA BLAKUSDOBUMI nosaukts par augšžokļa dobumu. Aizēnojums visdrīzāk nozīmē iekaisumu un strutas.
Gan jau ārstējošais ārsts pateiks, kā to ārstēt.
INGA
Labdien! ko noz'īmē Aizēnots labais maksilārais sinus.
Ksenija
Man kad bij strutas dobumos,pilinaju kiplokus deguna.un palidzeja super...kad sāka tirities,pretigi jau bij,strutas tek riklē......vnk.sasmalcinatus kiplokus aplej ar karstu udeni.atdziest un 2x diena pilinu.mums
Anonīmā
Divus gadus atpakaļ man tika veikta punkcija abiem deguna blakusdobumiem. Kopš tās reizes katru gadu,kad saslimstu kaut kas notiek ar degunu un šiem dobumiem. Vai tas ir normāli?
Pieredze
Ja rentgena atbilde ir, ka deguna blakusdobumi pneimatizēti, tas tas nozīmē, ka viss ir kārtībā, BET no personīgās pieredzes, saņēmu šādu pašu atbildi un tomēr jūtu, ka nav kaut kas kārtībā - smaga galva, spiediena sajūta, pasliktinājusies oža, un balss tembra izmaiņas (it kā runātu caur degunu). Aizgāju pie LOR, lai nosūta uz CT un izrādījās, ka ir pamatīgs iekšējo dobumu iekaisums. Rezumē: vadaties pēc savām izjūtām, jo ārsts nevar jūsos ielīst!
paula
ko dara tad kad ir iekaisuši abi aukšžokļu dobumi?
marina
kas nozime,aizenoti sin.maxillares bil.
egle
kā notiek cistu operācijas?
Anonīms
Labdien!
Ko nozīmē manā aprakstā-secinājumā atbilde: Pieres dobumi,augšžokļa dobumi mpneimatizēti simetriski.
Paldies.
Ieva
tas nozīmē, ka bildīti ar gaisu, kas ta tam arī būtu jābūt normā.
Inga
Kas ir deguna blakusdobumi pneimatizēti? Ko tas nozīmē
Komentāri: 12 no 12