Katrai dzīvn. sugai ir specifiskas CĒRMES, kas cilv. organismā nevar attīstīties. Atsevišķos gadījumos tās var migrēt pa mazo asinsrites loku un plaušām.
Cilv. organismā parazitē cilvēka CĒRMES (Ascaris lurnbricoides). Tās ir 15—45 cm gari, iedzelteni, sārti vai tumšsarkani tārpi. Tēviņi parasti mazāki par mātītēm. Ķermeņa pakaļējais gals tiem āķveidā saliekts, mātītēm nosmailināts.
CĒRMES parazitē tievajā zarnā, barojas ar tās saturu un ar gļotādas epitēliju, retumis nokļūst arī citos orgānos, piem., aknās, aizkuņģa dziedzerī, lielajos asinsvados. Ar CĒRMES invadēti apm. 600 milj. zemeslodes iedz., gk. mērenā klimata joslā, t.i., apstākļos, kas ir labvēlīgi šo parazītu olu attīstībai ārējā vidē. Zarnās mātīte diennaktī izdala apm. 240 000 olu, kas kopā ar izkārnījumiem nonāk ārējā vidē. Vietās, kur slikti san. apstākļi un zema iedz. san. kultūra, ar izkārnījumiem tiek piemēslota augsne dzīvojamo māju apkārtnē, augļu un sakņu dārzos, arī lopu novietnēs.
Atkarībā no t un mitruma (nobriešanas efektīvā t 12—36°, minimālais mitruma daudzums — 8%) olās attīstās kāpuri. LPSR apstākļos šis process ilgst 1—3 mēn. Nobriedušas CĒRMES olas augsnē praktiski sastopamas visu gadu. Tomēr iedz. visbiežāk invadējas jūlijā un augustā, kad uzturā daudz svaigu dārzeņu un ogu, jo cilv. organismā CĒRMES olas nonāk kopā ar piesārņotu augsni, dārzeņiem, ogām, augļiem, no netīrām rokām, retāk ar ūdeni un putekļiem. Tievajā zarnā no olas izšķiļas dažas mm desmitdaļas garš kāpurs, kas drīz vien ieurbjas zarnas gļotādā un nonāk asinīs. Sākas kāpuru migrācija pa mazo asinsrites loku. 6—10 dienās kāpuri izceļo caur aknām, sirdi un pa plaušu artērijām nonāk plaušu kapilāros, izurbjas caur to sienām un nokļūst alveolās. Tālāk tie migrē pa gaisa vadīšanas ceļiem uz augšu un nonāk elpvadā, pēc tam ar gļotām mutes dobumā, sajaucas ar siekalām un tiek norīti otrreiz. Tikai tad sāk attīstīties pieauguši parazīti.
Vienas CĒRMES paaudzes attīstības cikls, ieskaitot migrācijas laiku, ilgst 63—84 dienas. Šajā laikā CĒRMES sasniedz dzimumgatavību. Ja attīstījušies abu dzimumu parazīti, notiek apaugļošanās un mātītes producē apaugļotās olas, pretējā gadījumā olas izdalās neapaugļotas. Viena CĒRMES paaudze nodzīvo cilv. organismā 8—17 mēn. Pēc tam tās izdalās no organisma, it sevišķi pavasarī un vasarā. Viena cilv. organismā atkarībā no tā pretošanās spējas, kā arī no norīto olu daudzuma var parazitēt viena vai vairāki simti CĒRMES.
Cilv. organismā CĒRMES nevairojas, invāzija notiek tikai ar tām olām, kurās ārējā vidē attīstījušies kāpuri.
nezinu
vai var nomirt ja tās ir apm. 1 nedēļu??
Rolands
Jūs slimi vienkārši visi esat,
neslimo.lv
1)pārpublicējam tieši to, kas bija rakstīts PME (ar visiem PSRS, LPSR u.c. vēsturiskiem vietvārdiem un tituliem)
2)lai interneta meklētājiem atvieglotu atrast vajadzīgās frāzes, tad trīsstūri, kas apzīmēja terminu PME (lai ekonomētu drukas vietu enciklopēdijā) aizstājām ar terminu nominatīvā, kas rakstīts lieliem burtiem
Ja Jums ir vēlēšanās to visu labot bez maksas, tad labprāt pieņemsim šo Jūsu pakalpojumu.
ar cieņu
neslimo.lv
Zebirgs
Raksta pārpublicētājam:
1. LPSR vairs nepastāv - aizstāt ar Latvijas republika vai līdzīgi.
2. Vārds CĒRMES ir lokāms vārds:
----ar cērmĒM invadēdēti..
----cērmJU paaudze(s)...
----vairāki simti cērmJU..
Tie nav nesvarīgi sīkumi - katrai valodai savas īpatnības un lietojot valodu tās ir jāievēro, lai domu izteiktu precīzi.
es zinu kaa...
... jāiet pie ārsta
bika
kaa tikt valaa?ja taas ir?
Komentāri: 6 no 6