Ieros. ir vīruss, kas atrodams VĒJBAKAS izsitumu pūslīšos. Ārpus cilv. organisma vīruss drīz vien aiziet bojā.
VĒJBAKAS vīrusam radniecīgs ir jostas rozes (ganglionīta) vīruss (nereti bērni, kas bijuši saskarē ar jostas rozes slimnieku, saslimst ar VĒJBAKAS).
VĒJBAKAS inf. avots ir slimnieks, kas izdala vīrusus pēdējās 1—2 inkubācijas dienās un slimības laikā līdz 5. dienai pēc pēdējo izsitumu parādīšanās. VĒJBAKAS izplatās pilieninfekcijas ceļā. Vīrusus saturošie sīkie siekalu pilieni viegli izplatās kopā ar gaisa plūsmu, tāpēc inf-ēšanās iespējama pa koridoru, logu, durvīm. Inf. pārnēsāšana ar citas personas starpniecību un ar priekšmetiem iespējama tikai izņēmuma gadījumā (ja neievēro elementāros higiēnas noteikumus — roku mazgāšanu, termometra dezinfekciju). Uzņēmība pret VĒJBAKAS ir ļoti liela, inf.-ēšanās notiek jau pēc īslaicīgas saskares ar slimnieku.
VĒJBAKAS pārslimo gk. agrā bērnībā, tāpēc bērni pēc 10 g. vecuma slimo reti. Pēc pārslimošanas veidojas ilgstoša imunitāte. Inkubācijas periods ilgst 11—21 dienu. Slimība sākas ar t° paaugstināšanos (līdz 38—39° vai nedaudz virs 37°). Drīz pēc tam rodas izsitumi, kas 2—4 dienu laikā parādās bez noteiktas secības dažādās ķermeņa vietās. Tie lokalizējas uz sejas, galvas matainajā daļā, uz ķermeņa, rokām, kājām; parasti to nav uz plaukstām un pēdām. Atsevišķi izsitumi var būt arī uz mutes dobuma gļotādas, mandelēm, dzimumorgāniem.
Sākumā izsitumi ir nelieli, sārti, nedaudz pacelti virs ādas. Dažu stundu laikā tie pārveidojas dažāda lieluma pūslīšos, kas pildīti ar dzidru vai duļķainu šķidrumu. Pūslīšus apjož šaura apsārtuma zona. Pēc pārplīšanas tie ātri saplok un 1—2 dienās apkalst, veidojot kreveli, kas turas 1 vai 2 ned.; nokrītot tā parasti neatstāj rētu. Tā kā visi izsitumi neparādās reizē un daļa no tiem nesasniedz pūslīšu stadiju, uz ķermeņa vienlaikus ir plankumiņi, pūslīši un kreveles. Šī izsitumu daudzveidība (polimorfisms) ir raksturīgs VĒJBAKAS simptoms.
Pašā slimības sākumā pirms īstajiem VĒJBAKAS izsitumiem dažkārt var rasties sīki, sārti izsitumi kā skarlatīnas gadījumā. Līdz ar pēdējo izsitumu parādīšanos t° normalizējas. Komplikācijas ir ļoti reti. Inficēšanās ar strutu baktērijām var ierosināt strutainus procesus ādā un zemādā — furunkulus, rozi u.c. Retos gadījumos var rasties nieru vai smadzeņu iekaisums.
Ārstēšana. Lai izvairītos no papildu inf., īpaša uzmanība jāpievērš slimnieka roku un nagu tīrībai. Pūslīšus uz ādas apziež ar 3% joda tinktūru, 5—10% kālija permanganāta šķīdumu vai mentolspirtu. Niezošos izsitumus piepūderē ar cinka un talka pūderi vai apziež ar mentolspirtu. Pūslīši apkalst ātrāk, ja tos apstaro ar kvarca lampu.
Profilakse. Slimnieka izolācija, kas turpināma 5 dienas pēc pēdējo izsitumu parādīšanās. Pirmsskolas vecuma bērni, kas bijuši saskarē ar slimnieku, izolējami no bērnu kolektīva 21 dienu. Bērnu iestādēm, kur bijis saslimšanas gadījums, nosaka 21 dienu ilgu karantīnu.
Sreks
It kā bērnībā esu izslimojis vējbakas un masalas bet nu tagad 30 gados esu atkal saslimis vispirms saslima vecākā meita pirms 2ned tad pēc nedēļas man parādījās temperatūra utt un nu otro dienu viss vienās pumpas ka arī dēls šodien jau ar izsitumiem
Klifs
Draņķīga slimība 40plus.. Jājzslimo bērnībā!!
var
izslimot ar vējbakām vajag un labāk bērnībā, tad tas paiet vieglākā formā, jo vecāks , jo grūtāk. pats bērnībā izslimoju, biju zaļš no zeļonkas, tagad jau ir smēri, kuri ir caurspīdīgi. Bērnu speciāli laidu kopā ar bērniem kam vējbakas, lai āgrāk pārslimo.
Anna
Vai driikst mazgaaties? Kad ir vejbakas
rihards
paslaik slimoju man 9 gadi baigi riebiga slimiba ir vjbakas
Chiken pox/ veejbaka
Man 32 un tagad slimoju, briesmiigi. Visa seja, mugura vēdars, kaajas, pirms izsitumiem kaulu saapes, muskuļu sāpes, drudzis, karsonis
Shodien jau nedeela kaa slima, izsitumi parādijushies 2 dienas atpakal, lasīju, ka var ieilgt liidz pat 8 nedeelaam ( nedriikst iziet no maajas, iipash risks aplipinaat gruutnieces)
Alise
Es ar so slimibu nesen parslimoju!!
man tagat 20gadi vinja ir tada pati ka veibakas tikaj paradas loti smaga forma!!!
daudzime var vinja parasties daudzimiem neka!!
ir nepieciesams es loti daudz vitaminus!!
Manam organizmam nebija nekadu vitaminu ne imunitates tapec tadiem cilvekiem ir loti liels risks saslimt!!!
juris
man ir 16 un parādijās vējbakas mazas pumpinas ar skidrumu ieksa temperatura ir 37.5 37.6 .
itkā jau vienreiz izslimoju vai tas var but kad otro reizi slimo?
man visa mugura galva un veders ar tam pumpam°:(
nekur citur nau
Linda
Es bērnībā neesmu izslimojusi vējbakas, tagad mans bērns slimo un dakteri saka, ka pieaugušie slimo daudz smagāk, ja godīgi tas mani ļoti sabiedēja. Kādēļ te par to nav nekas rakstīts?
agnis 18g
man liekas ka ta ir kautkada nejedziba slimot kautko tadu 18 gados bet nau tik traki klingerisu tinktura palidz lai tas pumpas ta neniezetu un nepaliktu retas tas vienu bridi atsvaidzina seju.
loreta
man ir 11 gadi un cik dienas man būtu jāarstē šī slimība?
un kas tās pa putām?
Oto
>tas ir vīruss kuru var dabūt jebkurš, nevis tikai bērni. Sāls ir tajā, ka ar to slimo tikai vienreiz dzīvē, nevis vecumā.
Neizslimo viss vienreiz dzīvē. Vējbakas, ja ir saķertas ir NEĀRSTĒJAMAS, jo tas ir viens no herpes vīrusiem(Varicella zoster). Pēc izslimošanas rodas imunitāte, bet vīruss nolien(atkāpjas) nervos un gaida piemērotu brīdi. Lasi aprakstu, tas vēlāk var aktivizēties kā jostas roze(herpes zoster), ja ir pavājināta imunitāte. Tā kā izslimot var arī vairākas reizes mūžā. Vakcinēšanās manuprāt būtu obligāta vai tiešām ir vēlme kļūt par vīrusa nēsētāju visu mūžu? Nekā dabiska tur nav.
Žanna
Tas putas saucas POX CLIN
mamma
Hmm - mana gimenes arste teica, ka tagad aptiekas ir pieejamas putas pret vejbakam, kas nonem niezi un nepaliek retas. Neatceros gan precizu nosaukumu, bet kaut kas ar chickenpox (angliskais vejbaku nosaukums) bija saistībā.
lin
iekšā Zirtek, Zirteks gan dabūjams ar recepti, dārgs, bet nenāk miegs, no ārpuses Fenisitil gels, labāks - noņem niezi un nav netīrs, tikai jāpagaida lai pažūst mazliet
Komentāri: 15 no 23