DZĪVNIEKU KODUMI brūces biežāk ir kājās, rokās, sejā — īpaši bērniem; tās maz asiņo, taču ir sāpīgas.
Visbiežāk sastopami suņa un čūskas kodumi.

Suņa koduma gadījumā āda ap brūci jānojodē (lieto 5—10% joda šķīdumu), jāuzliek sterils pārsējs. Pēc tam nekavējoties jāgriežas ārstn. iestādē, kur izdara aizsargpotēšanu pret trakumsērga, jo caur suņu, kaķu, kā arī plēsīgo savvaļas dzīvn. — vilku, lapsu, jenotu, lāču u.c. kodumiem organismā var iekļūt trakumsērgas ieros. Potēšanas apjomu nosaka ārsts. Lai ietu bojā trakumsērgas vīrusi, kas varētu būt iekļuvuši brūcē, to apmazgā ar 1% formalīna šķīdumu, kālija permanganāta šķīdumu (1:2000) vai ar 3% ūdeņraža pārskābi. Izdarot DZĪVNIEKU KODUMI ķirurģisko apdari, parasti brūci nesašuj (izņēmums ir seja, kur var sašūt nelielas brūces), dažreiz uzliek brūču malas tuvinošas šuves.

Čūskas kodums. LPSR sastopama tikai viena indīga čūsku suga — odze, kuras kodums var būt arī nāves cēlonis. Odze cilvēkam neuzbrūk, tā iekož, ja tai uzkāpj virsū vai pieskaras. Koduma vietā redzamas 2 lielākas un 2 mazākas četrstūrī novietotas brūces. Indes iedarbība atkarīga no vietas, kur čūska iekodusi, — kodums rokā bīstamāks nekā kājā. Saindēšanās ir sevišķi smaga, ja inde iekļuvusi asinsvadā. Ja odze nav ilgi kodusi, piem., pēc ziemas guļas agrā pavasarī, indes ir vairāk un tā koncentrētāka. Koduma vietā drīz vien rodas tūska.

Pirmā palīdzība. Virs koduma vietas jāuzliek spiedošs pārsējs uz 1/2—1 st., lai aizkavētu indes izplatīšanos. Brūču paplašināšanai koduma vietā ir nozīme tikai pirmajās 2—3 min.; to izdara, ar naža smaili vai bārdas dzenamo asmeni pārgriežot ādu, lai asinis daļēji izvadītu indi. Cietušais jānogādā ārstn. iestādē, kur viņam injicē serumu pret čūskas indi. Pēc tam nedrīkst lietot alkoholiskus dzērienus. Tieši virs koduma vietas izdara novokaīna blokādi. Iekšķīgi lieto dimedrolu, sirds līdzekļus.
  • Komentāri: 3 no 3
2013-08-08 11:38:46

Dagnija Veidemane

Speciālisti brīdina Latvijas iedzīvotājus par lapseņu sezonas sākumu

Latvijā ir sākusies lapseņu aktivitātes sezona, tāpēc iedzīvotājiem augustā vajadzētu pastiprināti uzmanīties no šiem kukaiņiem, kuru dzēliens var apdraudēt veselību un pat dzīvību, brīdina speciālisti.

Lapsenēm patīk viss, kas ir salds un lipīgs, tāpēc tās sāk pastiprināti rosīties vasaras otrajā pusē, kad nogatavojas augļi un ogas.

"Lapsenes mēdz labi noslēpties, tāpēc cilvēkiem ēšanas un dzeršanas laikā ir jāuzmanās. Īpaši vērīgiem jābūt, ja gatavojat ievārījumus ziemai vai mielojaties pie dabas krūts. Ja cilvēks ir alerģisks, viens vienīgs lapsenes vai bites kodiens var izrādīties liktenīgs," sacīja "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.

Tam, kurš zina par savu alerģiju pret insektiem, būtu jāizvairās no pastaigām pa pļavu, jāturas tālāk no cauriem koku celmiem un dobumiem, kur labprāt mitinās lapsenes un jāizmanto līdzekļi insektu atbaidīšanai, kā arī jānēsā līdzi antihistamīnu saturoši medikamenti, kas jālieto insekta dzēliena gadījumā.

Veidemane informēja, ka aptiekās pieejami dažādi pretinsektu līdzekļi, kas derēs visu kukaiņu atbaidīšanai, kā arī preparāti, kas novērsīs niezi un mazinās ādas iekaisumu, ja no insektu kodumiem nav izdevies sevi pasargāt. Alerģijas slimnieki aptiekās var iegādāties speciālus autoinjektorus jeb komplektus, ko izmantot kukaiņu kodumu gadījumos.

Tirdzniecības vietās piedāvā arī speciālas insektus iznīcinošās lampas - tās piesaista lidojošus insektus ar ultravioletās lampas palīdzību un iznīcina tos ar elektriskiem mikro impulsiem.

Latvijas Alergologu asociācijas vadītāja Ieva Cīrule pastāstīja, ka vasarā visbīstamākās alerģijas ir tieši no kukaiņu kodumiem. Lielāko kaitējumu var nodarīt lapseņu, bišu un sirseņu kodumi, savukārt, piemēram, odu vai mušu kodumi dzīvībai draudus nerada.

"Viss atkarīgs no organisma jutīguma pakāpes. Vairumam cilvēku insekta dzēliens rada tikai izbīli, īslaicīgas sāpes un, iespējams, nelielu pietūkuma koduma vietā, taču ir arī ļoti alerģiski cilvēki, kam pat neliela lapsenes vai bites indes deva var draudēt ar pamatīgām nepatikšanām un pat nāvi. Par laimi, šādu cilvēku ir maz," sacīja Cīrule.

Gadās, ka tūska 24 – 48 stundu laikā pēc dzēliena izplatās tālāk, reibst galva, ir nelaba dūša un vemšana. Var iestāties arī anafilaktiskais šoks, kas izpaužas ar bālumu, krasu asinsspiediena pazemināšanos, elpas trūkumu un samaņas zudumu. Šajā gadījumā nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība.

Visbīstamākie ir lapsenes dzēlieni mēlē un kaklā, jo tas var izsaukt elpceļu nosprostošanos un cilvēks var nosmakt. Lai mazinātu balsenes tūsku, kamēr ierodas neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, maziem malciņiem jādzer auksts šķidrums vai jāsūkā ledus gabaliņi. Iespējams, nepieciešami arī pretsāpju līdzekļi, jo lapsenes dzēliens ļoti sāp.

Ja kukaiņu kodumi viegli nepāriet un izraisa alerģisku reakciju, cilvēkam jādodas pie alergologa, kurš izvērtēs stāvokli un noteiks atbilstošu ārstēšanas kursu, norādīja Cīrule.

Viņa pastāstīja, ka Latvijā alerģiskiem cilvēkiem ir pieejama valsts apmaksāta specifiska ārstniecības terapija, kad organismu pakāpeniski pieradina pie kukaiņa indes, ievadot alerģijas izraisītāju. Alergologi arī vēlas panākt, lai valsts alerģijas slimniekiem apmaksā autoinjektorus. Kamēr šādas iespējas vēl nav, pie alergologa var saņemt informāciju, kā cilvēki paši sev var sagatavot pirmās palīdzības komplektu kukaiņa koduma gadījumā, piebilda Cīrule.
Dagnija Veidemane

2013-07-19 10:46:23

KIKI

Te ir rakstīts ko nevajadzētu darīt nekādā gadījumā, vienīgais braukt uz slimnīcu!

2013-06-07 15:59:57

Baiba

Par dzīvnieku kodumiem var izlasīt http://www.nmpd.gov.lv/nmpd/pirma_palidziba/padomi/?page=0&doc=122

Pievienot komentāru