PĒDU MIKOZE

Latīņu val.: mycosis pedum

— visvairāk izplatītā infekciozā ādas sēnīšslimība.

To ierosina patogēnā sēne Trichophvton interdigitale, kas bojā ādas raga kārtu un var izraisīt iekaisumu ādas dziļākajos slāņos. Inf. avots — slims cilv. vai viņa lietotie priekšmeti (apavi, kājauti, zeķes u.c).
Inficēties var pirtīs, dušās, peldbaseinos. Inficēšanos veicina sasitumi, nobrāzumi un pastiprināta svīšana.

Inkubācijas periodā (dažās nedēļās) patogēnā sēne ieaug kāju pirkststarpu ādas raga kārtā. Slimības sākumā rodas plākšņveida un gredzenveida ādas lobīšanās kāju pirkststarpās un uz pirkstiem. Var būt viegla nieze. Izteikta iekaisuma gadījumā veidojas sīki, spriegi pūslīši cits citam blakus, pildīti ar dzidru, duļķainu vai strutainu šķidrumu.
Ar laiku pūslīšu šķidrums uzsūcas un raga kārta nolobās. Slimība parasti ieilgst, to pavada stipra nieze. Pirkststarpu āda macerējas, uztūkst, lobās. Starp pirkstiem rodas sāpīgas plaisas, norobežots, mitrs jēlums ar atiobītu raga kārtu perifērijā. PĒDU MIKOZE , var izraisīt sekundārus, alerģiskus izsitumus (tie nesatur patogēnās sēnes). PĒDU MIKOZE var bojāt arī nagus (↑ nagu sēnīšslimība).

Jāārstējas pie dermatologa ar pretsēnīšu līdzekļiem atkarībā no bojājuma rakstura. Vēlamas siltas kāju peldes vājā kālija permanganāta šķīdumā. Pēc peldes ādu nosusina un ieziež ar 1% joda tinktūru.

Profilakse. Pēc ārsta norādījuma jāārstē kāju svīšana. Nevalkāt Pēdas gumijas apavus, sintētiskas zeķes, pirksts Ievērot personisko higiēnu. izveseļošanās, lai izvairītos no recidīva, kāju pēdas un pirkststarpas apm. 1 mēn. vēl ieziež ar 1% joda tinktūru. Zeķes dezinficē vārot, apavus —- ar 40% formalīna šķīdumu. Sab. profilakses uzdevums ir ievērot san. noteikumus pirtīs, dušās, peldbaseinos, vingrotavās.
  • Komentāri: 2 no 2
2010-04-11 16:51:12

Juta

Kā izārstēt, ja slimība jau skarusi vienu nagu?

2009-10-21 14:01:02

Ilga

Kādu iemeslu pēc tūska pēdu locītavā pie mikozes

Pievienot komentāru