DERATIZĀCIJA
Skaidrojums: fr. dēratisation žurku iznīcināšana < rat Žurka
žurku, peļu u.c grauzēju iznīcināšana. DERATIZĀCIJA izdara ar mehāniskām, ķīm. un biol. metodēm. Pie mehāniskajām metodēm pieder dažādu sistēmu lamatu un slazdu lietošana. Grauzēji 6—7 dienas jāiebaro brīvās lamatās, pēc tam lamatas jānostiprina un jāuzliek svaiga ēsma (maize, speķis, desa).
DERATIZĀCIJA ķīmiskās metodes lieto visplašāk, gk. profilaktiskajā DERATIZĀCIJA. Ieteicamākie līdz.: krisīds, cinka fosfīds, tiosemikarbazīds, zookumarīns, ratindāns. Krisīds ir gaišpelēks vai tumšbrūns pulveris ar īpatnēju smaku; to lieto kopā ar ēsmu (1% — žurkām, 0,5% — pelēm). Žurkas iet bojā pēc 12—72 stundām, reizēm pēc 5—6 dienām. Cinka fosfīds ir melni pelēcīgs pulveris. Ar produktiem, kam skāba reakcija, tas rada indīgus savienojumus, kuri nonāvē grauzējus. Ēsmai pievieno 3—5% preparāta. Žurkas parasti iet bojā pēc 1—2, retāk — pēc 5—6 dienām. Tiosemikarbazīds ir kristāliska viela, ko pievieno ēsmai 5% apmērā. Grauzēji spēj pierast pie indes, tāpēc to lieto ne biežāk kā reizi 2 mēnešos. Zookumarīns ir balts pulveris ar īpatnēju smaržu. Preparātam lēna iedarbība, tāpēc ar ēsmu* (5% apmērā) tas jāizliek 3—5 dienas pēc kārtas. Ratindānu pievieno ēsmai 4% apmērā. Mazāk toksisks tas ir mājdzīvniekiem (sivēniem, trušiem, vistām u.c.).
DERATIZĀCIJA bioloģiskajā metodē tiek izmantoti gan grauzējiem patogēni mikrobi (salmonellas), gan arī dzīvn-i (kaķi, suņi u.c). Patogēno mikrobu lietošana ierobežota, jo tie bīstami cilv. organismam; tā nav atļauta bērnu iestādēs, sab. ēdināšanas un piena pārstrādes uzņēmumos, kā arī jaunlopu un jaunputnu fermās. Strādājot ar ķīm. DERATIZĀCIJA līdzekļiem, kā arī ar patogēniem mikrobiem, jābūt ļoti uzmanīgiem — jāsargā elpošanas un gremošanas orgāni. Ēsma jāsagatavo uz speciāla dēļa, kas pēc tam rūpīgi jāmazgā ar karstu ūdeni un ziepēm; ēsmu sagatavojot, jālieto gumijas cimdi un aizsargtērps; šai laikā nedrīkst ēst un smēķēt; pēc darba seja un rokas jānomazgā ar siltu ūdeni un ziepēm. Ēsma jāizliek tā, lai pie tās nepiekļūtu bērni un DER
mājdzīvnieki.
Lai grauzējus iznīcinātu pilnīgi, ap- 117 dzīvotajā vietā jāaptver itin visi objekti un jāizdara regulāra DERATIZĀCIJA 2 reizes mēnesī. Izdarot sistemātisku DERATIZĀCIJA, jāmaina gan preparāti, gan ēsma. DERATIZĀCIJA LPSR apdzīvotajās vietās veic pilsētu vai rajonu san. epid. staciju profilaktiskās dezinfekcijas nodaļas.
Komentāri: 0 no 0