REIMATISMS
Latīņu val.: rheumafismusSkaidrojums: gr. rheumatismos izplūšana
REIMATISMS izcelsmē svarīga nozīme ir streptokokiem, kas normāli kopā ar citiem mikroorganismiem atrodas mutes dobumā, degunā un citur. Novājinātā organismā provocējošu faktoru (saaukstēšanās, vīrusu inf. u.c.) ietekmē streptokoks var izraisīt akūtas inf. (angīna, faringīts, skarlatīna, augšējo elpošanas ceļu katars u.c.) vai hroniskas inf. (bojāti zobi, hronisks mandeļu iekaisums, faringīts, deguna blakusdobumu iekaisums, holecistīts, apendicīts u.c). Streptokoku izdalītās vielas nokļūst citu orgānu saistaudos un bojā tos. Audu iekaisuma un bojājuma dēļ sākas progresējošs autoalerģisks process.
Ar REIMATISMS parasti saslimst bērnībā vai pusaudža gados. Tas agri rada sirdskaites, asinsrites traucējumus, darbaspējas zudumu. Saslimšanu veicina uzturēšanās aukstās, mitrās telpās un caurvējā.
REIMATISMS raksturīga ilgstoša gaita ar paasinājumu un remisiju maiņu. Rudeņos un pavasaros slimība mēdz paasināties, nereti pēc saaukstēšanās, inf., fiz. vai psih. traumas. Parasti 1—2 ned. pēc pārciestas angīnas vai gripas rodas nespēks, nogurums, svīšana, paaugstinās t. Uz ādas, parasti uz apakšstilbiem, var izveidoties mezglainā eritēma.
REIMATISMS raksturīga gredzenveida eritēma, t.i., iesārti plankumi ar gaišiem centriem uz kāju, roku vai vēdera ādas; plankumiem ir tieksme ekscentriski paplašināties. Locītavu apvidū var rasties cieti reimatiskie mezgliņi zirņa lielumā. Biežākā un smagākā REIMATISMS izpausme (80—90% gadījumu) ir reimokardīts. 40 procentiem primāra reimokardīta slimnieku attīstās reimatiskais poliartrīts jeb locītavu REIMATISMS, kas parasti skar lielās locītavas. Locītavas ir uztūkušas, āda virs tām iestiepta, apsārtusi, karsta. Sāpju dēļ kustības locītavās ierobežotas. Iekaisumam vienā locītavā beidzoties, tas sākas citā. Var būt migrējošas sāpes locītavās bez iekaisuma parādībām. Reimatiskais poliartrīts locītavu deformācijas nerada. Reimatisks iekaisums nereti rodas plaušās, pleirā, vēderplēvē, galvas un muguras smadzeņu asinsvados, smadzeņu apvalkos, perifēriskajos nervos, nierēs. Nervu sistēmas REIMATISMS sauc par neiroreimatismu. Atsevišķos gadījumos vai atsevišķos slimības posmos var dominēt dažādu orgānu bojājumu simptomi.
REIMATISMS specifisku laboratorisku izmeklējumu nav; izmeklējumu dati gk. palīdz noteikt šās slimības aktivitātes pakāpi un norisi. REIMATISMS aktīvajā fāzē bieži rodas anēmija, palielinās leikocītu daudzums, paātrinās eritrocītu grimšana, mainās asins seruma bioķīmiskais sastāvs.
Ārstēšana uzsākama iespējami agri. Cilvēkus, kam ir aktīvs REIMATISMS, ārstē slimnīcā. Saslimušajam sākumā jāievēro stingrs gultas režīms. Uzturam jābūt viegli sagremojamam, ar pietiekamu olbv. un vit. (sevišķi C un P vit. daudzumu. Slimības akūtajā periodā ieteicams samazināt uztura enerģētisko vērtību, kā arī vārāmā sāls daudzumu. Sekmīgas ārstēšanas galv. noteikums ir inf. perēkļu (bojātu zobu, strutojošu mandeļu, deguna blakusdobumu iekaisuma u.c.) likvidēšana, kas ārsta uzraudzībā izdarāma slimības sākumā vai pēc akūtā procesa norimšanas.
REIMATISMS ārstēšanā pēc ārsta norādījumiem lieto dažādus medikamentus (acetilsalicilskābi, amidopirīnu, butadionu, prednizolonu, deksametazonu, penicilīnu u.c.)., Bērnus un pusaudžus pēc ārstēšanās slimnīcā sūta uz specializētām sanatorijām. REIMATISMS slimnieku dispanserizē pēc dzīves vai darba vietas. Slimniekam jāsargājas no saaukstēšanās, jāturpina norūdīšanās procedūras, regulāri jāpārbauda un jāārstē zobi un jālikvidē citi inf. perēkļi. Ārsta uzraudzībā slimnieks saņem profilaktiskus ārstēšanas kursus.
Profilaksē liela nozīme ir racionālam dzīves veidam, pareizai darba un atpūtas mijai, organisma norūdīšanai, fizkultūrai un sportam, kā arī pilnvērtīgam uzturam ar ierobežotu ogļhidrātu un pietiekamu vit. daudzumu. Ārsta uzraudzībā rūpīgi jāārstē akūtas saaukstēšanās slimības, gripa, angīna, kā arī jālikvidē inf. perēkļi organismā.
Ilze
Ļoti sāp abu kāju ceļgali. Uzpampst arī. Šodien biju pie ārsta. Sūta uz USG un uz asins analīzēm. Tad redzēs kas būs.
Ilze
Liels paldies dakterim Marovskim Stradiņa slimnīcā, kurš man 1960. gadā 17 gadu vecumā izārstēja reimatismu, kurš bija pārņēmis visas, pat vissīkākās locītavas. Viņš izoperēja man mandeles, ārstēja ar nātrija salicilāta šķīdumu mēnesi. Pēc tam esmu to aizmirsusi un dzīvoju pilnvērtīgu dzīvi, bez profilaksēm. Man toreiz bija III invaliditātes grupa...
Ainim
Tam nu gan nav sakars ar reimatismu. Ja struto, tad vnk esi ievazājis infekciju. Aizej uz aptieku un paprasi kādas zāles un turi to pirkstu tīru un apsietu, lai neivazā vēl ko sliktāku.
Ainis
Sveiki es jau no kada septembra esmu pamanijis labas rokas videjais pirksts regulari uzspamst un nak strutas ara! Bet kad esmu izspiedis viss atkal normali! Bet pec tam pec kda laika atkal pamst n ta visu laiku! Kas tur varetu but pa lietu? Patreiz esmu arpus LV nevaru aiziet pie gimenes arsta! Cik tas nopietni un kas varetu palidzet atveseloties pirkstam! Jo pampus atrodas tieshi nagam malinja!
Evita
Sāp kāju cellgali-un apsarkst,ka deg,nevaru paiet dazreiz.Man ir 18 gadi.
Valijai
Jāgriežas vispirms pie ģimenes ārsta. Tas jau tālāk dos norādījumus, ja vajag atrādīties kādam citam speciālistam.
Es gan neieteiktu klausīt anonīmus padomus par zāļu lietošanu internetā. Ja nu vienīgi no dabas līdzekļiem.
Valija
Labdien, sakiet kadas zales man labak lietot, ir stipras sapes plecu locitavas, guzaa, briziem pat nevar paiet vairs, vienigais glabins ir Nimesil un tas ari uz kadam stundam 12. Mans vecums 80 gadi...Pie kada arsta man butu jagriezas?
Paldies
Marekai
Izskatās, ka tas viss ir nopietni.
Tas ko saka dakteri ir viena lieta, bet Tavā ādā neviens tāpat nevar ielīst.
Tev par šo slimību ir jāizlasa un jāsaprot makximāli daudz pašai. Ne jau tāpēc, lai mācītu ārstus, bet tāpēc, ka saprast problēmu ir pirmais solis uz tās risināšanu. Turklāt ir daudzas lietas, kas neprasa medikamentus, resp. zini, ko var un ko nevar ēst, ko var vai nevar darīt utt.
Un seko tam, ko par to visu "saka" Tavs ķermenis.
Neesmu dakteris, tāpēc domā pati, vai pieņemt manu padomu.
Mareka
Man bieži sāp kajas un ceļos ir tadas ka bumbas.. Pirms 3 gadiem teica kad man esot ķirurģiska problema bet tagad saka kad reimatizms.. man ir aizliegts staigāt ar papēžiem .. nedrīkstu sportot u.t.t.
saka kad 20 gadu vecuma varu nestaigat.. :(
ko man darit?? man ir tikai 14 gadi.. :(
Olga
Ka var veikt parbaudu,ir man reimatism,jo visas pazimas ir.Ar cienu.
besdarbniece
Stradajot slimnica sakeru streaptokoku infekciju,tagad esmu slima ar reimatismu,domajat,a kadam tur vajag slimas masas,tagad papildinu bezdarbnieku rindas.
Nita
Vai ir iespeja izoperet reimatisma savilktas pedas? Kuras slimnicas tuvak Liepajai, un cik tas varetu but dargi? Vai ir verts apdrosinaties? Vai un kadas apdrosinasanas kompanijas sajos laikos sedz operaciju izmaksas?
to Kristina
Pameklējiet atmiņā, kas notika pirms sāpes kārtējo reizi parādījās - varbūt Jūs guļat neērtā pozā, varbūt kaut ko smagu cēlāt/nesāt, varbūt Jums sasprēgājusi āda uz elkoņa un tur tiek iekšā infekcija, varbūt kaut ko ēdat/dzerat, kas izraisa šādu reakciju, utml.
No ārstiem ieteiktu sākt ar Jūsu ģimenes ārstu. Tas arī ir lētāk nekā iet pie speciālista bez nozīmējuma.
Tikai nestāstiet ārstam "savu" diagnozi.
Pašai nosakot (drīzāk izvēloties) sev diagnozi, Jūs ar to izceļat simptomus, kas šo diagnozi apstiprina, bet ignorējat tos, kurus neapstiprina.
Juris
Nepareiza pašdiagnoze novedīs pie nepareizas pašārstēšanās!
Vai Jums patiesībā nav vienalga, kā to sauc?
Pēc paziņu ieteikuma atrodiet kādu zinošu ārstu, kas māk uzstādīt diagnozi un noteikt ārstēšanu. Galvenais - ārstam rādieties, kad elkonis ir sapampis un sāp.
kristina
sveiki.man ir liela problem,vairakus gadus sap elkona locitava.lidz galam nevar atlocit,reizem uz tas rokas tirpst pirksti.kad sap elkonis,tad piepamst ta vieta.kirurgs ne kadu vainu neatrada.vai tas varetu but reimatisms?
Komentāri: 15 no 18