NIERE

Latīņu val.: ren, nephros

pāra orgāns, kas izstrādā urīnu.

Atrodas aiz vēderplēves, pie vēdera dobuma mugurējās sienas blakus mugurkaulam pēdējā krūšu un 2 augšējo jostas skriemeļu līmenī. NIERE ir pupas forma un gluda, sarkanbrūna virsma. Garums 10—12 cm, platums 5—6 cm, biezums apm. 4 cm, masa 120—150 g.

Nierei izšķir augšgalu un apakšgalu, priekšējo un mugurējo virsmu, ārējo un iekšējo malu. Arējā mala ir izliekta, bet iekšējās ieliektās malas vidū ir NIERE vārti. Pa vārtiem iet asinsvadi, limfvadi, nervi un urīnvads. NIERE klāj plāns, blīvs saistaudu apvalks — NIERE kapsula. Ap to atrodas tauku slānis, ko savukārt aptver NIERE fascija. Tauki labāk attīstīti NIERE aizmugurē un veido plastisku ietvaru, kas kopā ar fasciju notur NIERE. Ja tauku slānis strauji samazinās, NIERE var izslīdēt no savas vietas (↑ klaiņnierē).

Nierei ir NIERE serde (centrā) un garoza (orgāna perifērijā). Serde sastāv no atsevišķiem koniskiem veidojumiem, t.s. piramīdām, kuru pamatnes vērstas pret garozu, bet galotnes sniedzas NIERE iedobē un veido kārpiņas. Tām daudz sīku atverīšu, pa kurām izdalās urīns. Katru kārpiņu aptver t.s. mazā piltuve; tām saplūstot kopā, izveidojas lielās piltuves, no kurām urīns nonāk NIERE bļodiņā, kas NIERE vārtos pāriet urīnvadā. Tas beidzas urīna rezervuārā — urīnpūslī, no kura pa urīnizvadkanālu urīns periodiski tiek izvadīts ārā. Garozā atrodas sīki NIERE (Malpīgija) ķermenīši, tāpēc tā izskatās graudama.
Katrā NIERE ķermenītī ir asinsvadu (kapilāru) kamoliņš, ko aptver plāna kapsula, kurai ir 2 sienas. Kapsulas iekšējā siena cieši piekļaujas asinsvadu kamoliņam, bet ārējā norobežo NIERE ķermenītī no ārpuses. Starp abām sienām ir šaurs spraugveida dobums, kurā no asinsvadu kamoliņa filtrējas t.s. pirmējais urīns. Tas pēc sastāva līdzīgs asins plazmai bez olbv-ām. Olbv. urīnā atrodas patol. gadījumos, kad traucēta kapsulas iekšējās sienas caurlaidība. No kapsulas iziet izlocīts kanāliņš. Tas pāriet cilpveida kanāliņā, kas no garozas ieiet piramīdā. Iznākot no tās, kanāliņš atkal izlokās, saplūst kopā ar kanāliņos, kas virzās uz serdi un tur ieplūst savācējkanāliņos. Tie atrodas NIERE piramīdās un ieplūst kārpiņu izvados. Kanāliņos urīns koncentrējas, jo ūdens, glikoze un dažas minerālvielas uzsūcas atpakaļ asins kapilāros, kas aptver kanāliņus.

Normāli urīnā glikozes nav, tā rodas tikai patol. (piem., cukura diabēta) gadījumos. NIERE ķermenītis kopā ar tam sekojošo kanāliņu sistēmu veido NIERE funkcionālo vienību — nefronu. Cilv. NIERE ir vairāk nekā 2 milj. nefronu. NIERE artērijas atzarojas tieši no aortas; visas asinis diennaktī izplūst caur NIERE apm., 360 reižu, tā nodrošinot vielmaiņas galaproduktu izdalīšanos. Diennaktī NIERE ķermenīšos filtrējas apm., 100 l pirmējā urīna, no kura kanāliņos veidojas apm. 1,5 l urīna, kas izdalās no organisma pa urīna izvadceļiem. Ar urīnu organisms izdala kaitīgos vielmaiņas produktus. Olbv. maiņa rada organismam kaitīgus slāpekļa savienojumus, no kuriem aknās tiek sintezēta mazāk kaitīga urīnviela, kas ar asinīm nonāk NIERE un izdalās ar urīnu. Caur NIERE izdalās arī dažādi sāļi un ūdens.

NIERE darbību regulē veģetatīvā nervu sistēma (neirālā ceļā), kā arī hipofīzes u.c. iekšējās sekrēcijas dziedzeru hormoni (humorālā ceļā). Visi nefroni nefunkcionē vienlaikus. Ja viena NIERE slima, tās funkciju pilnībā var veikt otra NIERE, tāpēc nepieciešamības gadījumā vienu NIERE var izoperēt. NIERE funkciju uz laiku var veikt mākslīgā niere. Tiek pilnveidotas arī NIERE pārstādīšanas operācijas, kur slimo NIERE aizstāj ar cita cilv. veselo nieri.

Niere. A — šķērsgriezums. B — nieres mikroskopiskā uzbūve (shēma). C — neirona shēma.
A. 1 — nieres augšgals; 2 — nieres piramīda,- 3 — lielās piltuves; 4 — nieres ārējā mala; 5 — nieres asinsvadi; 6 — mazās piltuves; 7 — nieres serde; 8 — nieres stabiņi; 9 — nieres apakšgals; 10 — nieres garoza; 11 — nieres kārpiņa; 12 — nieres iekšējā mala; 13 — nieres artērija; 14 — nieres vēna; 15 — nieres bļodiņa; 16 — urīnvads

B un C 1 — nieres ķermenīši; 2 — izlocītie kanāliņi; 3 — savācējkanāliņš; 4 — atverīte nieres kārpiņas virsmā; 5, 6 — kapilāru tīkls; 7 — pienesējvads nieres ķermenītim; 8 — kapsula ar asinsvadu kamoliņu — nieres ķermenītis; 9 — aiznesējvads; 10 — artērija; 11 — vēna; 12 — asinsvadu kamoliņi

  • Komentāri: 1 no 1
2012-11-15 19:51:27

Anonīms

http://emedicine.medscape.com/article/246888-overview

Pievienot komentāru